Saaremäe huvide konfliktist: seda ei ole!
Kuidas on aga huvide konfliktiga – ühest küljest olla riigikogu liige, teisalt aga eraettevõtte palgaline?
“Seda ei ole. Juriidiliselt seda ei ole. Seda ma uurisin esimese asjana välja. Võite võtta säädused ja need rahulikult läbi lugeda. Sellist asja ei ole olemas!” on Saaremäe kindel. “Kui oleks huvide konflikt olemas, siis oleksin ma absoluutselt keeldunud Investoriteliiduga koostööst.”
Poliitik kinnitab, et käis tollesama talle antud lepinguga teadjamate inimeste hulgas oma fraktsioonis ning küsis nõu ka mujalt. “Seal ei ole olemas sellist asja, huvide konflikti. Kui see oleks olnud, siis ma poleks seda reklaami teinud,” kinnitab ta veel.
Aga eetika? Kuidas valija aru saab, kas parajasti esineb tema valitud riigikogu saadik Üllar Saaremäe või Investoriteliidu töötaja Üllar Saaremäe?
“No kui sellised küsimused tekivad, siis tuleb need õigustatult ära küsida. Loomulikult olen ma riigikogu liige praegusel hetkel ja seda ma olengi,” vastab endine näitleja.
Opositsiooniliste sotsiaaldemokraatide saadik, riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimees Lauri Läänemets Saaremäega siiski ei nõustu. “Riigikogu liikmete osalemine sellistes “pesupulbri” reklaamides devalveerib selle ametikoha tõsiseltvõetavust,” ütleb Läänemets otse.
Enne kui osaleda, tuleks tema arvates kindlasti ka tutvuda ettevõtte enda taustaga, sest parlamendiliikme garantii ei ole niisama juhuslik tööots. “Kui tegemist oleks heategevusliku reklaamiga, oleks osalemine kindlasti mõistetav,” märkis Läänemets samas.
Eriti halva maitse annab sotsiaaldemokraadi sõnul kogu asjale aga see, et Isamaa lammutab pensioni II sammast, mille tulemusena peaks suurenema inimeste hulk, kes on aga reklaamitava ettevõtte teenuste potentsiaalsed kasutajad.
Investor Investoriteliidust: hoidke eemale!
Investor Madis Müür ei hakka Investoriteliidust rääkides sõnu pehmendama. “Eetilisi hinnanguid tänapäeval avalikult anda ei kannata ja ega nende kohta ei tulegi pähe trükkimist ära kannatavaid lauseid. Hoidke eemale – on üks hea lihtne mõte,” ütleb ta.
Müüri sõnul ei tea ta ühtegi kogenud investorit, kes sellele seltskonnale enda raha anda tahab. “Ja see juba ütleb kõik ära,” nendib endine pokkerimängija.
Saaremäe on Müüri hinnangul tõenäoliselt investeerimiskauge inimene, kellel tasub mõne kogenuma inimesega rääkida ja veidi peeglisse vaadata, kas see on ikka tema positsioonile sobiv teguviis.
“Riigikogu liikme palgaga peaks saama ära elada küll, ei pea täiesti valimatult raha vastu võtma. See on ikkagi Eesti inimeste raha, millele siin süütevedelikku tahetakse peale visata. Kurb. Kas selle jaoks pensionisambaid lõhutaksegi, et see raha Investoriteliidu Jaan Tatikatele müramiseks, huugama panemiseks anda? Kas sellist karjuvalt vaeste pensionäride Eestit IRL tahabki?” ütles Müür.
Milles siis probleem on? Müür lõi letti Meravita nime all tegutseva toidulisandite müüja Medical Pharmacy Groupi aruande.
“See on see Meravita, nende kõige parem ettevõte. Nad on üle miljoni sisse tagunud sellesse algajate investorite, vanainimeste, üksikute maainimeste raha ja ikkagi, peale aastaid tegutsemist, on käive töötaja kohta alla 1000 euro kuus!” oli Müür nördinud.
“Üritasid suure käraga seda börsile surada paar aastat tagasi, ikka pole suutnud sellele elavale laibale elu sisse puhuda, käive sama tilluke nagu oli tol ajal. Ja see on nende parim tulemus! Kahju, et Finantsinspektsioon Eestis on nii piiratud teovõimega, siin peaks tõesti nemad või Võsa-pets sekkuma, parema puudumisel võin ka ise sõnad peale lugeda,” lisab Müür veel.