Eneseareng

Guru nipp eesmärkide saavutamiseks: pane raha põlema

Ekspert soovitab end motiveerida sisemise ähvardusega raha põlema panna.Foto: Shutterstock

Eesmärkide saavutamiseks kõlbab ka raha põletamine

Produktiivsuse ekspert Nir Eyal kirjeldab raamatus “Indistractable” ekstreemset, ent geniaalset võtet, mis endale püstitatud eesmärke saavutada aitab.

Põhimõtteliselt sarnaneb see rahalise väärtusega kihlveo sõlmimises, ainult et ilma teise osapooleta.

Sada dollarit ja välgumihkel

Nimelt soovis Eyal regulaarselt trenni teha, aga leidis järjekindlalt vabandusi sportimisest kõrvale viilimiseks. Oma tervise ja hea enesetunde huvides tegi ta lõpuks iseendaga ekstreemse kokkuleppe: kui ta trennipäeva vahele jätab, peab ta loobuma 100 dollarist. Ja mitte lihtsalt loobuma, vaid ära põletama!

Ta märkis seinakalendrisse planeeritud trennipäevad ja kinnitas kleeplindiga kõrvale sajadollarilise rahatähe. Samasse lähedale jättis ta nähtavale kohale välgumihkli.

Selline visuaalne meeldetuletus töötab tema jaoks niivõrd hästi, et ta on kolm aastat korrapäraselt trenni jõudnud ega ole pidanud rahatähte ohvriks tooma.

Ei sobi igaks puhuks

Eyali sõnul sobib selline äärmuslik meetod siiski ainult teatud juhtudel. Kindlasti ei tohiks seda kehtestada teistele, vaid ainult endale.

Samuti pole see sobilik käitumise muutmiseks, kui kõik tegurid pole sinu kontrolli all. Näiteks kui pead lõpetama olulise aruande avatud kontoris, kus kolleegid pidevalt sinu tähelepanu nõuavad.

Eelkõige sobib see konkreetsete eesmärkide jaoks, mis nõuavad lühikest motivatsioonipuhangut, näiteks tund aega kirjutada, pool tundi jooksmas käia vmt.

Kui rahaline pakt iseendaga sulle rõhuvalt mõjub, võib aga meetod suisa kahju teha ja eesmärk vastumeelseks muutuda. Kuigi rajalt kõrvale kaldumisele hinnasildi külge panemine on väga efektiivne, tasub sellele nagu igale asjale läheneda paindlikult ja mõistes, et alati saab eesmärki muuta ja uuesti alustada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.