Kokkuhoid

Uuring: väga suur osa Eesti noori säästab igakuiselt raha

Uskumatu mõelda, et nii suur osa säästab ja täitsa kindla eesmärgiga.Foto: Canva

SEB korraldatud uuringust selgub, et Eesti noortest 77 protsenti säästab igakuiselt ning seda peamiselt koduostu sissemakseks.

Noored mehed säästavad veidi rohkem kui naised, vastavalt 82 protsenti ja 74 protsenti ning säästuvõime kasvab vanuse lisandudes. Kui Lõuna-Eesti noortest paneb igakuiselt raha kõrvale 61 protsenti, siis Tallinnas ja Harjumaal on neid 77 protsenti ning Põhja- ja Kesk-Eesti maakondades 83 protsenti, teatas SEB.

Raha säästavatest noortest kogub 39 protsenti oma kodu sissemakseks, 30 protsenti reisimiseks, 16 protsenti auto ostmiseks ning 15 protsenti pensioniks. Kui naiste puhul on selge eelistus oma kodu ostuks säästmine, siis meeste puhul on samal pulgal kodu ja reisimine, vastavalt 43 protsenti ja 35 protsenti. Noored vanuses 18-19 säästavad peamiselt õppimiseks, kuid järgmistes vanuserühmades kuni 29. eluaastani eelistatakse arusaadavalt säästmist kodu ostmiseks.  

Koduost pole ainus põhjus säästmiseks

Investeerimisega tegeleb 44 protsenti küsitletud noortest ning nende seas on 69 protsendiga selge eelistus aktsiad, millele järgnevad 45 protsendiga investeerimisfondid ja kolmanda samba pensionifondid ning 29 protsendiga krüptoraha. Aktsiaid eelistavad nii naised kui ka mehed, kuid näiteks krüptosse paigutavad mehed raha palju sagedamini – vastavalt 36 protsenti ja 22 protsenti.

“Arusaadavalt on eriti töötavatele noortele oluline raha kogumine oma kodu ostmiseks. Sealjuures on rõõmustav näha, et pensioniks kogumist peetakse sama oluliseks kui auto muretsemist. Võib eeldada, et pensioniks säästmise populaarsus aegamööda suureneb. Ka investeerivate noorte puhul torkab silma, et kolmanda samba fondid kuuluvad populaarsemate investeeringute sekka,” kommenteeris SEB eraklientide segmendi müügijuht Victoria Tkatš.

Noortest 21 protsenti säästab 5–10 protsenti oma igakuisest sissetulekust, 18 protsenti paneb kõrvale kuni 5 protsenti sissetulekust ning 17 protsenti üle 20 protsendi kuu tuludest.

SEB korraldatud uuring toimus 2022. aasta novembris. Uuringu viis läbi Norstat ja kokku vastas Eestis 414 noort vanuses 18–29 aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.