4 nippi: mida teha, enne kui lähed palka juurde küsima?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Edukateks palgaläbirääkimisteks tuleb ennast ette valmistada.

Käsi püsti, kui tunned, et on viimane aeg, et ülemuselt palka juurde küsida! Geenius annab sulle paar nõuannet, mida enne ülemusega kohtumist teha, et palga juurdeküsimine läheks ladusalt ja lõppeks sulle suurema summaga pangakontol.

Kogu informatsiooni

Palgatõusu soovides on vajalik esiteks selgeks saada, kas see on ettevõtte seisukohast ka võimalik. Kui parasjagu on majanduskriis või firma on kannatanud rahalist kahju, on palgatõusu tõenäosus ilmselt väike kui mitte võimatu. Vähemalt mingi aja. Lisaks sellele uuri sedagi, millised on teiste töökaaslaste ülesanded ja palk. Teadupärast on palgast rääkimine inimeste jaoks tihti tabu, kuid suurusjärgu teadasaamine ei tohiks olla võimatu.

Valmista ennast ette

See ei tähenda vaid seda, et palka ei tasu küsida ülemuselt koridorist möödudes. Sa pead ka ise uskuma, et oled palgatõusu väärt. Ole enesekindel. Kui oled kindel, et oled vestluseks valmis, lepi ülemusega kohtumiseks aeg kokku ja ära unusta öelda, millest rääkida soovid – siis saab temagi ennast ette valmistada.

Tee rohkem kui nõutud

Ära piirdu vaid antud ülesannetega, tee veidi rohkem. Ole aktiivne ja paku oma abi. See ei jää tähelepanuta ning palgatõusu küsima minnes saad selle välja tuua. Kuid ole ettevaatlik, et keegi sinu abivalmidust ära ei kasutaks.

Ära lahmi

Põhjus, et lihtsalt tahad palka, ei ole tegelikult mingi põhjus. Ole konkreetne ning põhjenda, miks sa peaksid palgatõusu saama. Räägi vaid sellest, mida oled juurde õppinud ning kuidas saad oma (uute) oskuste ja teadmistega ettevõttele kasulik olla.

Vead, mida tuleks vältida

Siinkohal toome välja mõned vead, mida on tehtud, kuid mis kindlalt ei aita palgatõusule kaasa.

Ära pressi palgatõusu välja

Lause, et “ma muidu lähen minema” võib lõppeda sellega, et ülemus teeb ukse lahti ja vastab ähvardusele – “head teed sul minna”. Kui siiski soovid öelda, et kas palgatõus või aidaa – ole ka tegelikult valmis lahkuma.

Ära nimeta esimesena konkreetset summat

Ära unusta, et konkreetse summa palgatõusuks peaks ikka ütlema tööandja.

Ära räägi konkurentidest

Ära kunagi unusta läbirääkimistel viidata tasule kui valdkonna keskmisele, sest kui ütled, et konkurendi juures saaksid raha nii palju, on sellel tööandja silmis ilmselt pigem negatiivne mõju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.