Raha

Eesti Panga ökonomist euro nõrgenemisest: on olemas paremaid võimalusi kui valuutavahetus

Kui igapäeva arveldus toimub eurodes, ei ole mõtet hakata raha riskide maandamiseks vahetama.Foto: Eesti Pank

Lisaks inflatsioonile on euro valuutakurss nõrgenemas. Üks euro võrdub Eesti Panga andmetel 1,0131 dollariga. Eesti Panga ökonomist Peeter Luikmeli sõnul ei ole aga inimesel, kes igapäevaselt euros arveldab mõttekas valuutariske võtta.

Luikmel selgitab, et valuutaturg on kiires muutumises ja valuutavahetuse eest maksab inimene vahendustasusid, mis võivad valuutavahetuse mõttetuks muuta: “Väikeste summadega valuutakauplemisel lühiajalisi positsioone võttes on tegemist pigem küllaltki suurte komisjonitasudega juhuslikkusele panustamisega,” ütleb Luikmel ning lisab, et statistiliselt on valuutakursside lühiajaline muutus finantsturgudel kõige raskemini ennustatav.

“Kui inimese sissetulekud ja kulud ning varad ja kohustused on eurodes, siis on üsna mõistlik hoida oma sääste eurodes,” ütleb Luikmel. Oma raha kaitsmiseks on ökonomisti sõnul palju tootlikumaid võimalusi, kui valuutavahetus.

Kui vaba raha ei ole käes palju, siis ei ole mõtet sellega mängima hakata. Need, kellele vallutavahetus tundub mõistlik, oleks praegu ka juba liiga hilja, kuna dollar on tänaseks tugevam, kui euro. Raha võiks panna hoopis hoiusele, kuna üle pika aja saab hoiustamise eest samuti intresse. Olgugi, et intressi makstakse vaid mõned protsendid, võib see olla kokkuvõttes tasuvam, kui valuutaturgu jälgida, raha vahetada ja kõrgeid vahendustasusid maksta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.