Jurist selgitab: kas tööandja peab tarkusepäeva puhul lapsevanematele vaba päeva andma?

Peagi jõuab kätte 1.september, mis tähendab nii mõnegi pere jaoks olulist verstaposti – laste esimese klassi minekut. Lapse aktusele saatmine on paljudele vanematele oluline, kuid igaühel ei pruugi olla võimalust end töölt vabaks saada. Seda, kas tarkusepäeva puhul on lapsevanematel õigus vaba päev saada, kommenteerib tööinspektsiooni nõustamisjurist Jaana Vaus Madureira Silva. 

Madureira Silva sõnul uuritakse seda, kas lapse esimese koolipäeva puhul on õigus töölt vaba päeva saada igal aastal. “Mõnel juhul võimaldavad tööandjad ettevõtte poolt lapse esimese koolipäeva puhul tasustatud vaba päeva. Juhul, kui töötaja töötab graafiku alusel ja ettevõtte töökorraldus lubab soovipäevade võimaldamist, on alati võimalik tööandjale varakult esitada vaba päeva soov,’’ sõnas ta. 

Kuna seadusandjas pole eraldi lapse esimese koolipäeva puhul antavat vaba päeva ette nähtud, ei pea tööandja seda ka tagama. “Siiski ei tähenda see seda, et lapsevanemal ei oleks võimalik esimesest koolipäevast osa võtta,’’ sõnas Madureira Silva.

“Juhul, kui esimene koolipäev on töötaja tööpäeval, on tal võimalik selleks päevaks planeerida endale lapsepuhkus. Kokku on kummalgi vanemal isiklikuks kasutamiseks 10 tööpäeva tasustatud lapsepuhkust iga lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Seega, mida rohkem lapsi, seda rohkem ka tasustatud lapsepuhkust. Korraga saab ühes kalendriaastas kasutada siiski maksimaalselt 30 kalendripäeva taustatud lapsepuhkust. Puudega lapse emale või isale on täiendavalt ette nähtud üks tööpäev kuus ehk 12 tööpäeva aastas tasustatud lapsepuhkust kuni lapse 18-aastaseks saamiseni, lisaks sellele ka 10 tööpäeva tasustamata lapsepuhkust.’’

“Kui tasustatud lapsepuhkuse päevad on kasutatud või planeeritud muudeks juhtudeks, on lapsevanematel võimalus kasutada ka põhi- või tasustamata puhkust. ” lisas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.