Peamised põhjused, miks soovitakse töökohta vahetada, on motivatsioonilangus ja kehv juhtimiskvaliteet

Tööd vahetatakse kõige sagedamini juhtide ebapädeva tegutsemise pärast.Foto: Canva

Soov vahetada töökohta tuleneb peamiselt motivatsioonilangusest ja kehvast juhtimiskvaliteedist, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee värskest üle 9200 osalejaga töötajate küsitluse kokkuvõttest. Tugevaimaks uue töökoha tõmbeteguriks on suuremad preemiad ja huvitavam töö.

76 protsenti töötajatest tõi uuringus välja, et nad on uutele tööpakkumistele avatud, hoiavad pakkumistel silma peal või on isegi aktiivselt tööd otsimas. Seda on pisut enam kui eelmisel aastal samal ajal. Ka CVKeskus.ee tööportaali statistika peegeldab töövõtjate aktiivsust – nimelt on keskmine kandideerijate arv tööpakkumise kohta eelmise aasta sama ajaga võrreldes pea kahekordistunud.

Levinuim töösuhte lõpetamise ajend on motivatsioonilangus

Värskes tööturu-uuringus uuriti tänavu põhjalikult töökoha vahetamise tõmbe- ja tõuketegureid. Kui tõmbetegurid meelitavad töötajaid paremate tingimuste pärast töökohta vahetama, siis tõuketegurid on ebameeldivad või häirivad aspektid, mis sunnivad töötajaid organisatsioonist lahkuma.

„Kõige sagedamini lahkutakse töökohalt motivatsioonilanguse tõttu, seda tõi uuringus esile pea kaks kolmandikku (64 protsenti) töötajatest,“ tutvustas uuringu tulemusi CVKeskus.ee värbamisosakonna juht Grete Adler ja lisas, et rohkem kui poolte töölt lahkumiste põhjuseks on ka kehv juhtimiskvaliteet ja rahulolematus töötasuga, mille tõid välja vastavalt 61 protsenti ja 53 protsenti vastanutest.

Lisaks märgiti iga teise töösuhte lõppemise põhjusena kehva tööprotsesside korraldust, ebapiisavaid väljavaateid palgatõusule või juhtide sõnade ja tegude vahelist ebakõla.

Levinud töölt lahkumise põhjusteks on veel ka juhtide lugupidamatu suhtumine töötajatesse (45 protsenti), töötajate arvamusega mittearvestamine (37 protsenti), ebaõiglane kohtlemine töökohal (34 protsenti) ja ebaõiglane tasustamine (33 protsenti).

„Kõige olulisemate tõmbeteguritena ehk omadustena, mis mõjutavad pakutava palga kõrval enim kandideerimisotsust, tõid töövõtjad välja suuremad preemiad (64 protsenti vastajatest vahetaks tööd), huvitavama töö (62 protsenti) ning tasustatud lisapuhkuse või vabad päevad (54 protsenti),“ kirjeldas Grete Adler.

Grete Adler lisas, et rohkem kui kolmandik töötajatest (38 protsenti) ütlesid, et nad vahetaksid paremate töötingimuste pärast töökohta ka siis, kui pakutav töötasu jääks tänasega samaks.

10 peamist töösuhte lõpetamise põhjust ehk tõuketegurit

64%Motivatsioonilangus
61%Kehv juhtimiskvaliteet
53%Rahulolematus põhitöötasuga
50%Kehv tööprotsesside korraldus
50%Ebapiisavad väljavaated palgatõusule
50%Juhtide sõnade ja tegude vaheline ebakõla
45%Juhtide lugupidamatu suhtumine töötajatesse
37%Töötajate arvamusega mittearvestamine
34%Ebaõiglane kohtlemine töökohal
33%Ebaõiglane tasustamine

Töökohavahetus toob kaasa töötasu tõusu

„Uurisime töökohta vahetanud töötajatelt ka tasustamise kohta ning selgus, et enam kui igal teisel (51 protsenti) töövõtjal tõi töökohavahetus kaasa suurema töötasu,“ tõi uuringust esile Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder ja lisas, et rohkem kui veerandil (27 protsenti) kasvas töötasu isegi rohkem kui 20 protsenti.

„Töötajad, kellele uus tööandja parema tööpakkumise tegi, said veelgi suurema palgatõusu osalisteks – nimelt ligi poolte (44 protsenti) töötasu suurenes rohkem kui 20 protsenti ja kolmandikul isegi üle 30 protsenti“ lisas Kadri Seeder.

Palgas on võitnud ka need töötajad, kes lahkusid rahulolematuse tõttu – 59 protsenti töötajatest märkis, et nende töötasu suurenes just tänu töökoha vahetamisele.

Töötaja üleostmiseks on vaja vähemalt 20 protsenti kõrgemat palgapakkumist

Enamik töövõtjatest on valmis parema palgapakkumise pärast töökohta vahetama – vaid 9 protsenti vastas uuringus, et nad ei vahetaks mitte mingi pakkumise korral töökohta.

Väiksem osa töötajatest (13 protsenti) vahetaks töökohta 11–20 protsenti suurema palgapakkumise pärast, kuid enamikku kõnetab vaid enam kui 20protsendiline töötasu tõus. Nimelt pisut üle veerandi (27 protsenti) liiguksid uuele töökohale 21–30 protsenti suurema töötasu pärast ja ülejäänud töötajatele peaks tegema veelgi parema palgapakkumise.

10 peamist tõmbetegurit (kui töötasu suurus jääb samaks)

64%Rohkem ja suuremad preemiad
62%Huvitavam töö
54%Tasustatud lisapuhkus või vabad päevad
43%Paremad erialased arenguvõimalused
43%Esimestel haiguspäevadel keskmise palga säilitamine
43%Usaldusväärsem juhtkond, kelle sõnad ja teod on kooskõlas
42%Parem juhtimiskvaliteet
42%Paindlikumad võimalused töö- ja isikliku elu ühildamiseks
42%Parem tööprotsesside korraldus
40%Stabiilsem ja kindlam tööandja

Palgainfo Agentuur ja Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee korraldavad kaks korda aastas üle-eestilist tööturu- ja palgauuringut, mille käigus küsitletakse tööandjaid ja töövõtjaid. Selle aasta oktoobris ja novembris toimunud töötajate küsitlusele vastas 9256 inimest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.