Eakate ärakasutamine ja võltslepingud: notariteni jõuab šokeerivaid pettusi

Foto: Unsplash

Notarite koda teatas, et järjest tihedamini puutuvad notarid enda töös kokku võltsingutega, mida üritavad läbi viia inimesed, kellest seda ei ootaks.

Kui enamus notari tööst käib ümber lepingute koostamise ja nende tõestamise, siis võib nende töös tulla ka ette juhtumisi, kus notar peab ära hoidma inimeste petmist ja ära kasutamist. Mõnikord lausa inimese enda pereliikmete või lähedaste poolt.

Lihtsamad pettused, mida ikka ette tuleb, meenutavad Notarite Koja esimees Merle Saar-Johansoni sõnul välismaiste notarite dokumente ja lubavad saajale teenustasu maksmisel suurt annetust või kingitust.

Mõnikord ei kuula inimesed nõu, et tegemist on võltsingutega, ja langevad ikka ohvriks. „Teame näiteks juhtumitest, kus petukirja saajale on notarite kojast või pangast püütud selgeks teha, et tegu on võltsdokumendiga ning kindlasti ei peaks inimene selle saatjale mingisuguseid ülekandeid tegema, kuid inimesed on ikkagi ülekande ära teinud,“ ütles Saar-Johanson.

Kahtlane müügisoov ja rahapesu

Ette on tulnud ka keerukamaid pettuseid. Näiteks esitati ühele notarile Venemaal tehtud  volikiri, millega Venemaa kodanik volitas siin elavat inimest asutama volitaja nimel äriühinguid ning tegema nendega omal äranägemisel kõiki vajalikke toiminguid. Koostöös Venemaa notariga volikirja ehtsuse kontrollimisel ilmneski, et tegemist on võltsinguga.

Rahapesu ja selle ennetamine pole notaritele samuti võõras. „Ette on tulnud ka ülimalt kummalisi juhtumeid – näiteks ei osanud osaühingu osa ostja vastata notari küsimusele, millise nimega äriühingu osa ta üldse ostab. Klient leidis, et ostetava äriühingu nimi polegi üldse oluline. Variisiku kasutamise kahtlustuse tõttu keeldus notar tehingu tõestamisest,“ toob Saar-Johanson näite.

Teada  on ka juhtum, kus osaühingu osa sooviti müüa  Aasias elavale inimesele hinnaga 1 eurot. Kui notar palus pooltel selgitada tehingu majanduslikku tausta, loobusid osapooled tehingu tegemisest.

Lähedaste kahetsusväärne käitumine

Notarite töös ette tulevatest probleemidest üks tõsiseimaid on pahatahtlikud katsed ära kasutada inimese ebapiisavat otsustusvõimet. Näiteks soovis üks isik müüa enda korterit, aga tema suhtes oli kohus juba otsustanud algatada eestkostja ehk hooldaja määramise menetluse.

Samuti on notaribüroosse toodud inimene, kellel puudus igasugune soov toimingute tegemiseks ning kes vaatamata mõningasele ajas ja ruumis orienteerumisele polnud võimeline meenutama olulisi elulisi fakte. „Siinkohal on palve eakate ja teiste abivajavate inimeste lähedastele – hoidke nende tegemistel silm peal ja kui tundub, et inimene ei saa enam aru oma tegude tagajärgedest, tuleks pöörduda eestkostja määramiseks kohtu poole,“ märgib Notarite Koja esimees.

Notariaalseid toiminguid üritatakse teinekord mõjutada, kasutades ära inimese e-posti aadressi või  koguni digiallkirja. Näiteks pöördus üks inimene notari poole sooviga kinkida osa oma kinnistust lapsele, kuid hiljem sai notar sama inimese e-posti aadressilt kaks kirja, ühe neist  digiallkirjastatuna, milles sama inimene väitis, et ikkagi ei soovi tehingut teha.

Notaril tekkis kahtlus, et kirju saadavad  erinevad pereliikmed. Vestluse käigus selgus, et inimesel esineski mäluprobleeme ning näiteks ei mäletanud ta isegi oma eelmist konsultatsiooni notariga. Kuna kõik viitas sellele, et inimese otsusevõimetust ja mäluprobleeme  püütakse  ära kasutada, jättis notar tehingu tõestamata.

Näiteid katsetest kuritarvitada inimeste usaldust või terviseseisundit leidub küll ja veel. „Küllap kõige olulisem järeldus siinkohal on see, et olulistes toimingutes ei saa me kunagi loota ainult digiallkirjadele. Nii mõnigi mainitud toimingutest oleks notari sekkumiseta võinud ohvrile tuua ülimalt tõsised tagajärjed,“ nendib Saar-Johanson.

Notarite koja esimehe hinnangul on kõige kahetsusväärsemad olukorrad need, kus lähedased katsuvad inimesi ära kasutada. „Näiteks on notarite koja poole pöördunud inimesed palvega keelduda notaritel endaga kõigi tehingute tõestamisest, sest nende sõnul üritab lähisugulane neid kallutada kahjulike tehingute tegemisele,“ lisab Saar-Johanson.

Pensionifondidest välja võetud raha võib kaasa tuua pettuste laine

Notarite koda rõhutab, et inimesed peavad olema eriti valvsad erinevate vahendajate suhtes ning ettevaatlikud kohustuste võtmisel ja ettemaksete tegemisel enne lepingute sõlmimist. Kui ettemaks soovitud kinnisasja omandamiseks on vajalik, tuleks notarite koja hinnangul selleks sõlmida kindlasti notariaalne leping ning riskide maandamiseks kasutada notari deposiitkontot.

„Sügisel võib eeldada uut petuskeemide lainet seoses võimalusega võtta pensionifondidest raha välja.  Muidugi loodame, et inimesed kasutavad oma sääste mõistlikult, kuid kardetavasti erinevad petuskeemid ikkagi sagenevad,“ nentis Saar-Johanson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.