Uudis

Eesti e-pood müüs kliendile defektse aku ja nihverdas kavalalt garantiikohustusest eemale

Tarbijavaidluste komisjonist käis läbi juhtum, kus 01.ee e-pood andis ostetud akule aastase garantii, kuid kui kliendil tootega probleemid ilmnesid, siis öeldi, et tootel on hoopis kuuekuune garantii ja keelduti asja parandamast.

Tarbija avalduse kohaselt oli nii veebilehel kui ka kauba arvel oli märgitud, et ostetud Duracelli akule kehtib 12-kuuline garantii. Kümme kuud pärast ostu esitas tarbija kauplejale pretensiooni, kuna aku mahtuvus vähenes oluliselt kuu aja jooksul ja laadija tuvastas, et aku on vigane.

“Mu vana Nikon EN-EL15 aku lubab ühe laadimise järgselt teha 4000 pilti. Vaidlusalune aku, mida tootja reklaamib mainitud Nikon aku asendusena, lubas seisuga teha kuni 20 pilti,” ütles tarbija komisjonile.

01.ee pood vastas aga, et aku garantiiks on kuus kuud, tähtaeg on möödunud ning toodet parandusse ei võeta. Kaupleja vastuse kohaselt antakse akudele garantii tähtajaga kuus kuud, kuna tehnoloogia ei võimalda garanteerida kaheaastast eluiga. Tarbija soovis raha tagasi, kuid pood sellega ei nõustnud.

Tarbijavaidluste komisjoni otsus: tarbija avaldus rahuldada

Arve ja saateleht sisaldab märkust, et aku garantiiaeg on 12 kuud. Seega on kaupleja põhjendamatult jätnud täitmata võlaõigusseaduses sätestatud nõude, s.o ei pakkunud aku parandamist ega asendamist.

Garantiist tekib lepinguline suhe garantiiandjaga. Müüja lubadus on garantii järgi müüdud asi garantiis ettenähtud tingimustel tasuta või tasu eest välja vahetada,
parandada või tagada muul viisil asja vastavus garantiis ettenähtud tingimustele, millega
antakse ostjale seaduses sätestatust soodsam seisund.

Käesoleval juhul ei ilmne, et garantiiga anti tarbijale seaduses sätestatust soodsam seisund. Kaupleja pidi lubatud garantiiajal tekkinud puuduse kõrvaldama, sealhulgas paranduse võimatuse korral selle välja vahetama.

Kaupleja peab tagastama tarbijale aku ostusumma 32 eurot.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.