Eesti kõige uuem pank annab aru: mida klientidele pakutakse ja kas tulevikus saab ka konto avada?

Holm Bank keskendub peamiselt laenudele ning pakub tähtajalist hoiust.Foto: Shutterstock

Eelmise aasta aprillis pangalitsentsi saanud Holm Bank on Eesti kõige uuem ning ühtlasi ka kõige väiksem pank. Turul on nad siiski leidnud oma kindla koha.

Holm Bank on välja kasvanud Liisi nime all tegutsenud liisingu- ja väikelaenuärist. See on ka praegu äris kõige olulisemal kohal: üle 2000 kaupluse ja e-poe Eestis pakuvad Liisi järelmaksu, rääkis Holmi juht Rauno Klettenberg Geeniusele.

Liisi kaubamärk on turul olnud juba üheksakümnendatest, Holm on aga väga uus bränd. Klettenbergi sõnul saab ärinimi siiski järjest tuntumaks ning tänaseks on kõik panga tooted näidanud kasvutrendi.

Mida siis pakutakse? “Kõige suurema osa meie kliendibaasist moodustavad jätkuvalt erakliendid, kellel on meie juures võimalik kasutada laenutooteid, järelmaksu, krediitkaarti, aga juba üle aasta tegutseva pangana ka tähtajalise hoiustamise võimalust. Jõudsalt on kasvanud ka eelmisel aastal turule toodud ärilaenud ja hoiused äriklientidele,” loetles Klettenberg.

Hoiuseintress on ahvatlev

Holmi tähtajaline hoius väärib eraldi välja toomist – kuna tegu on küllaltki väikese pangaga, on intress konkurentidega võrreldes märkimisväärne. Raha saab seisma panna kolmeks kuni 60 kuuks ning intress, mida makstakse, ulatub vastavalt 0,65 protsendist 2,5 protsendini aastas.

Võrdluseks võib öelda, et turu suuruselt järgmisel tegijal, äsja börsile jõudnud Coop Pangal on miinimumperiood kuus kuud ning maksimum samuti 60 kuud, intressi makstakse aga 0,6 protsendist 2 protsendini.

Näiteks Swedbankis on aga tähtajalise hoiuse intressimäärad 0,01 protsenti kuni aastaste hoiuste pealt ning sealt edasi 0,05 protsenti.

Kontot Holmis ka tulevikus avada ei saa

Klettenberg ütles, et Liisil oli teadlik otsus pangaks saada ning eelmisel kevadel saadud pangalitsents andis just need eelised, mida oodati – võimaluse laiendada panga teenuste portfelli.

Siiski rõhutas Holmi juht, et nende eesmärk pole uusi tooteid turule tuua selleks, et saada nii-öelda. täisteenuspangaks ehk selliseks tegijaks, kus avad oma arvelduskonto, kuhu laekub igakuiselt palk, millega seotud kaardiga saad omakorda igal pool maksta.

“Meil on hetkel klientidele pakkuda krediitkaarti ning lähiajal arveldusteenuseid turule toomas ei ole,” ütles Klettenberg. Siht on tema sõnul, et panga lojaalsed kliendid saaksid just neid tooteid, mida parajasti vajavad.

Pank on tilluke

Holm Banki jaoks lõppes esimene aasta pangana miinuses. miinust tuli kokku 216 000 euro jagu, samas kui aasta varem oli kasumit 2,1 miljonit.

Pank ise nimetab majandusaasta aruandes põhjustena Läti tütarettevõttega seonduvat, ent ka suuri ühekordseid kulusid, mis olid pangaks saamiseks vajalikud: juriidilisest nõustamisest IT-arenduse ja turunduseni. Miinus tuligi Läti tütarfirmast ühes väikeosanikega, kui arvestada vaid Holmi osalust, võib öelda, et pank on umbes 255 000 euroga kasumis.

Panga varad kasvasid samas hoogsalt – koguni 71 protsenti, ulatudes 56 miljoni euroni. Ehkki tempo on muidugi kiire, jääb Holm siiski suurematest konkurentidest tillukesemaks. Näiteks Coop Pangal oli esimese kvartali lõpus varasid üle 650 miljoni euro ehk suuruse vahe on kümme korda.

Finantsinspektsiooni andmetel oli Holmi turuosa hoiuste turul eelmise aasta lõpuks 0,2 protsenti, laenuturul alla 1 protsendi – tarbimislaenude vallas samas 4 protsenti.

Klettenbergi sõnul on Holm Eesti turul praegu rahul senise kasvuetempoga, mis on põhinenud olemasoleva loomulikul kasvul ning lisandunud uutel toodetel.

“Küll aga oleme laienenud ja liikumas ka uutele välisturgudele, hetkel oleme Lätis tütarettevõttega ja Saksamaal ning Austrias pakume tähtajalist hoiust. Laienemisplaane on rohkemgi, kuid neist räägime juba siis, kui aeg on selleks valmis,” rääkis pangajuht.

Börsiplaane praegu olevat ei näi

Holmi omanik on Läänemaa üks suuremaid ettevõtjaid Arne Veske. Enne Liisi, nüüd Holm on olnud ta äride seas üks olulisemaid, aga samas kuulub talle ka sealne maakonnaleht Lääne Elu.

Suuremad Eesti kapitalile kuuluvad pangad, LHV ja Coop, mis ka turunduses kohalikkust rõhutavad, on mõlemad praeguseks teinud börsidebüüdi. Kas selliseid plaane on ka Holmil – viia avalikuks näiteks panga vähemusosalus?

“Kodumaine kapital on andnud meile eelise ise oma strateegiat vabalt kujundada ja ellu viia. Hetkel jätkame kindlasti samas vaimus,” ütles Klettenberg küsimusele otsest vastust andmata.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.