Eesti lennukeelud kestavad juuli lõpuni. Turismifirmad kardavad, et need hoopis suurendavad koroonaohtu

Eestist ei saa veel mitu nädalat kõrge koroonaohuga riikidesse lennata.Foto: Pixabay

Majandusminister Taavi Aasa otselendude keeldu on nüüdseks juba mitu korda pikendatud. Turismifirmad peavad seda siiski ebavajalikuks ja nendivad, et piirangud võivad koroonaohtu tegelikult suurendada.

Aasa korralduse järgi pole lennufirmad Eestist alates 18. maist tohtinud avada lennuliine kõrge koroona haigestumisriskiga riikidesse. Viimaste andmete järgi oleks piirang pidanud lõppema 14. juulil, ent seda otsustati pikendada edasi kuni 28. juulini.

Liini avamiseks peab olema nakatunud olema 25 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul. See tähendab, et välistatud on lennud näiteks Rootsi, Luksemburgi, Horvaatiasse ja Venemaale.

Kellel vaja, reisib niigi

Turismifirmade liit peab majandusminister Taavi Aasa otselendude keelde ebavajalikuks ning nendib, et kellel põhjus reisida olemas, teeb seda ikkagi – ning läbi kolmandate transiitriikide, kus koroonaoht võib hoopis suurem olla.

Liidu peasekretäri Mariann Luguse sõnul mõistavad nad valitsuse muret ning vajadust rakendada ettevaatusabinõud Eesti inimeste nakatumisriski minimeerimiseks, kuid ennukeelud seda eesmärki ei täida. “Küll aga muudab selline toimimine lennuettevõtete ja kogu reisisektori tegevuse äärmiselt keeruliseks,” nentis ta.

Lendamine on globaalne. Kui üks liin suletakse, siis reisijad broneeritakse teistele ümberistumisega lendudele, nentis turismifirmade liit. See tähendab, et kui isikul on õiguslik alus ja põhjus lennata ja/või piiriüleselt reisida, leidub võimalus sihtpunkti jõudmiseks.

Koroonaoht võib suureneda

“Vastupidiselt soovitud efektile võib otselendude piiramine tekitada olukorra, kus inimesed reisivad kasutades veelgi suurema nakatumisriskiga transiitriike,” tõdes Lugus.

Näiteks Kiievist otselennuga Tallinnasse lendamise asemel on inimesel võimalik sõita autoga Ukrainast Valgevenesse, lennata Minskist Helsingisse ja sealt edasi laevaga Tallinnasse jõuda.  

Kui Eesti keelab otselennud teatud sihtkohtadest, väheneb meil reaalses elus võimalus kontrollida riiki sisenemist ning Eesti peab lootma, et mõni teine transiitriik teostab seda meist paremini, kõlab liidu seisukoht.

“Usume, et lennuliikluse mõistliku korraldamise jaoks piisaks ühest piirangust, mis on 14 päeva eneseisolatsiooni nõue kõrgema nakatusmistasemega riikidest saabujatele,” märkis turismifirmade liidu peasekretär.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.