Eile avati 610 miljonit eurot maksnud Auvere elektrijaam. Kas nüüd läheb elekter odavamaks või kallimaks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Auvere elektrijaam
Eesti Energia avas 2018. aastal Auvere elektrijaamaFoto: Jürgen Randma (Riigikantselei)

Kuidas mõjutab äsja avatud kallis ja kõrgtehnoloogiline Eesti Energia jaam elektri hinda? Kas läheb see kõrgemaks, sest uus kallis jaam peab ju end tagasi teenima? Või läheb elektriarve väiksemaks, sest uus tehnoloogia on efektiivsem?

Õige vastus on, et – õnneks või kahjuks – , otseselt ei kumbagi. Elektri hind on Eestis turupõhine. See tähendab, et see kujuneb parajasti Baltikumis ja Põhjamaades tarbitava ja toodetava elektri suhtest.

Meie elektri hinda võib mõjutada näiteks hoopis see, kui palju vett on Skandinaavia hüdroreservuaarides, kui kõva tuul puhub parajasti Norras, või kas parajasti remonditakse mõnd riikidevahelist kaablit.

Milleks siis uut jaama vaja oli?

Auvere puhul on oluline, et tegemist on juhitava elektrijaamaga. See tähendab, et ta ei sõltu päikesepaistest ega tuulest.

Kütusena saab siin kasutada lisaks põlevkivile ka biomassi, turvast ja põlevkivigaasi. Jaam suudab aastas toota veerandi Eesti aastasest elektritarbimisest.

Olukorras, kus Põhjamaades ja Baltikumis jääb juhitavaid elektritootmisvõimsusi aina vähemaks ja kasvab tuule- ja päikeseenergia osakaal, on Auvere elektrijaamal oluline roll varustuskindluse seisukohalt.

Lihtsalt öeldes: kui külmal talvel on Skandinaavias taevas pilvine ja jõed jääs, siis Auveres ahi ikka köeb, et meil tuba soe hoida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.