Eksperiment: ehitusbuumi tõttu pead vannitoa plaatimist ootama pool aastat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane/Scanpix

Rahageenius tegi eksperimendi, kus soovis vannituppa duširuumi, aga enamik ehitusfirmasid saaks tööga alustada mitme kuu pärast. Kui nad üldse saaks.

Me võtsime selle teema ette, kuna viimasel ajal inimestega ehitusest rääkides kostab läbi sarnane mure.

– “Tahtsin riidekappi seinast välja lõhkuda, aga kellelgi polnud aega.”
– “Soovisin kodus veidi elektritöid teha, aga ehitusfirmad saavad alles mitme kuu pärast ja küsivad hingehinda.”

Proovime järele. Saatsime kuuele plaatimistöid pakkuvale ettevõttele hinnapäringu, sooviga välja lõhkuda vana vann ning selle asemele paigaldada dušinurk.

Peaaegu nädal hiljem on kuuest ettevõttest vastanud kaks, üks neist pakub töödega alustamist järgmisel nädalal, teine teatab, et suurte eramajade plaatimistööde tõttu on esimesed vabad ajad alles mai keskel.

Ehitajad: inimesed ei taha õiglast tasu maksta

Meile maikuuks aega pakkunud ettevõtte Plaadisheffid juhatuse liige Kaimar Halliste nendib, et väiksemate tööde tegemine on tõepoolest tagaplaanile jäänud, ehkki varasematel aegadel on ehitusettevõtted võtnud vastu isegi töötasapindade loomist.

Tänase olukorra üheks põhjuseks on tema sõnul heade tegijate vähesus ning need, kes teevad, eelistavad teha suuremaid projekte, mis on rahaliselt ka tulusamad.

“Väikeste tööde puhul on hinnad nii suured, et inimesed ei saa aru, miks nad nii pisikese töö eest peaksid nii palju maksma,” kommenteerib ta.

Samas nendib ta, et tööd on nii palju, et isegi paksust rahakotist ei pruugi piisata, et jõuludeks endale uus vannitoapõrand saada.

Ka ehitusettevõtte KP Projekt juhatuse liige Indrek Pajo tõdeb, et kõige kasulikum ka ehitusettevõtjale on universaalne töötaja, kes oskab teha mitut tööd, kuna vastasel korral tuleb ka ühe väikese projekti peale panna tööle mitu meest.

Kas või näiteks meie vannitoa näite puhul on vaja nii inimest, kes oskaks vanni lõhkuda, plaate paigaldada, vuukida jne. “Lihtsalt on tööjõupuudus sellisest universaalsest töömehest,” räägib Pajo.

“Eks see tendents on see, et väikesed asjad ikkagi ei tooda. Sa pead neid väga palju tegema, et oma marginaal säiliks, kuid siis läheb tööde logistika kole keeruliseks. Väikesed tööd on ikkagi rohkem ühemehebändi teema.”

Ta lisab siiski, et võimaluse korral ei ole ettevõtjal mõtet väikestele töödele ära öelda, sest iial ei või teada, millise väikese vannitoa taga võib peituda suurettevõte, kes kõiki enda põrandaid hiljem plaatida võib soovida.

Mida siis teha, kui ikkagi jõuluks vannist duši alla sooviks kolida?

Sarnased mõtted jäävad kõlama kõigi ehitajate suust, kellega Rahageenius vestleb. Soovitusena jääb kõlama vaid mõne üksiktegija leidmine, kes väikseid töid ette võtab.

Neid on aga pahatihti keeruline leida, seega on kõige kiirem ja mõistlikum kasutada vana head meetodit ehk sõbralt küsida.

“Ega kui ikkagi rahapakiga vastu pead saad anda, siis võib kas või homme. Võimalused ju on, aga kes seda kinni jõuab maksta,” naljatab Pajo.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.