Ema ikka aitab: üle poole täisealistest saab vanematelt rahalist tuge

Vanemad aitavad lapsi rahaliselt, lapsed vanemaid mingil muul moel.Foto: Shutterstock

Citadele panga tellitud uuringust selgust, et Eesti täisealistest 55 protsenti saab oma vanematelt mingit rahalist abi ning 25 protsenti toetab rahaliselt omakorda vanemaid. Baltikumis on just eestlased kõige kitsimad üksteist peresiseselt aitama.

Kõige lahkemalt annavad lastele mitmesugust rahalist toetust leedukad. Kui Leedu täisealistest 20 protsenti vastas, et ei ole saanud oma vanematelt mingit rahalist toetust, siis Lätis on see protsent 44 ja Eestis kõige suurem ehk 45 protsenti. Igapäevase elamiskulude katmiseks saab vanematelt abi 26 protsenti eestlastest, 30 protsenti leedukatest ja 32 protsenti lätlastest.

Muus osas abistavad vanemad oma lapsi näiteks õpinguid toetades, eluaseme ja auto ostmisel või on panustanud oma järglaste tulevikku investeerimisega näiteks kogumis- või investeerimiskontodesse. 

Eestis avaldas 18 protsenti elanikest, et on saanud vanematelt toetust õppekulude katteks, 16 protsenti eluaseme ja 11 protsenti auto soetamiseks. Kümme protsenti küsitletutest märkis, et nende vanemad on aidanud luua reservi oma tulevikuplaanide elluviimiseks.

„Uuringust tuli küll välja, et Eesti inimesed saavad oma vanematelt naabritega võrreldes kõige vähem tuge, aga see ei tähenda kohe, et tegemist on hoolimatusega,“ selgitas Citadele panga Eesti filiaali juht Hans Pajoma. „Eestis on lihtsalt paljude noorte täisealiste rahaline olukord nii hea, et nad ei vajagi vanematelt abi. Seda näitab ka panga statistika inimeste hoiuste suuruse osas.“ 

Lapsed toetavad vanemaid rohkem mittemateriaalselt

Vanematelt abi saamise kõrval pakuvad ka lapsed vanematele nii rahalist kui ka muud tuge. Oma vanemaid toetab aeg-ajalt rahaliselt 18 protsenti Eesti elanikest, igakuiselt kolm protsenti. Lisaks võtab kuus protsenti lastest regulaarselt enda kanda vanemate kulutusi. 42 protsenti eestlastest märkis, et abistavad oma vanemaid muul moel, kuid mitte rahaliselt ning 30 protsenti Eesti inimestest ei abista oma vanemaid kuidagi. 

Balti riikides toetavad oma vanemaid rahaliselt kõige lahkemalt Leedu elanikud (44 protsenti), Lätis on see number 32. 

„Näeme, et lapsevanemate ja laste vahel on hoolt ja tuge nii rahaliselt kui oma aja ja tööjõuga aidates,“ ütles Pajoma. „Kuigi igas riigis on harjumused erinevad, pakuvad vanemad ja lapsed teineteisele abi. Vanemad aitavad nooremat põlvkonda nii igapäevaselt kui rahaliselt suurte eluliste otsuste tegemisel – hariduse ja eluaseme omandamisel.“

Ta lisas, et lapsed seevastu pakuvad vanematele muud tuge, sageli on need piletid kontserdile või teatrisse, ühine reis või remont vanemate eluruumis kingitusena. Ka enamik alla 24-aastaseid noori, kes pole veel rahaliselt nii iseseisvad, nentis, et toetavad oma vanemaid muul moel.

„Kuna nii mõnigi küsitletutest aga märkis, et aitab oma vanemaid rahaliselt lausa igal kuul, siis see viitab juba sellele, et inimesed pole oma vanaduspõlveks piisavalt säästnud,“ lausus Pajoma. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.