Endised TransferWise’i insenerid lõid rahapesuga võitlemiseks idufirma ja kaasasid miljoneid

Rahapesuvastase idufirma Salv asutasid endised TransferWise'i insenerid - vasakult Sergei Rumjantsev, Taavi Tamkivi ja Jeff McClelland.Foto: Jake Farra

Endised TransferWise’i tarkvarainsenerid lõid uue idufirma Salv, mille eesmärk on rahapesu tõkestamine. Ettevõte pakub tootena tarkvara, mis muudab kriminaalse päritoluga raha tuvastamise kümme korda efektiivsemaks.

Salve asutasid Taavi Tamkivi, Jeff McClelland ja Sergei Rumjantsev. Tamkivi ja McClelland on töötanud rahapesu tõkestamise valdkonnas üle kümne aasta – esmalt Skype’is ning hiljem TransferWise’is, kus nad tutvusid ka Sergei Rumjantseviga.

Täna toimunud rahapesu vastasele võitlusele ja Salve tutvustamisele pühendatud üritusel ütles Tamkivi, et kuigi Eesti on väga tubli regulatsioonide koostamises ja nende järgimises, saame teha veel. “Me peame muutuma proaktiivseks kuritegevusega võitlejaks,” kõlas läbi tema esinemise.

Rahapesuga võitlemiseks läheb palju raha, aga tulemusi on vähe

Salve asutajad peavad probleemseks dissonantsi rahapesu tõkestamiseks kuluvate ressursside ja tulemuste vahel. Nimelt kulutab Euroopa pangandussektor rahapesu tõkestamisele 84 miljardit eurot aastas, kuid nende ressurssidega suudetakse tuvastada vaid 1-2 protsenti kriminaalse päritoluga raha koguhulgast. 98 protsenti mustast rahast liigub läbi finantssüsteemide.

Rahapesu juurpõhjuseks on organiseeritud kuritegevus. See toetub kolmele tööstusharule, milleks on inim-, relva- ja narkokaubandus. Need kuritegevusliigid on lähedalt seotud ka terrorismi rahastamisega. “Rahapesu tõkestamine pidurdab organiseeritud kuritegevust – koos pankadega saame teha planeedi turvalisemaks kohaks,” ütles Tamkivi.

Võitlus 10 korda tõhusamaks

Tema sõnul kulutavad pangad rahapesu tõkestamisele aina rohkem, kuid see pole viinud paremate tulemusteni. “Panga tegevus võib olla täiuslikus kooskõlas regulatsioonide ja juriidiliste nõuetega – kuid see ei tee panka kuulikindlaks rahapesu suhtes.”

“ÜRO hinnangul on rahapesutööstuse aastakäive üle triljoni dollari aastas ehk üle 2 protsendi maailma sisemajanduse kogutoodangust. Salv ei suuda kogu kriminaalset raha tuvastada, kuid suudame teha tänased protseduurid rohkem kui 10 korda tõhusamaks,” rääkis Tamkivi.

Laiemalt rääkides lisas ta, et seadusandluse fookus on praegu käest ära. “Pangad peavad tegema suure kliendiandmete kontrolli, kui klient neile tuleb. Nende nõuete järgimist on lihtne kontrollida. Aga liiga vähe fookust pannakse sellele, mida need kliendid pärast liitumist edasi teevad. Must raha liigub ju pärast liitumist,” ütles Tamkivi.

Rahapesu avastamine on hetkel äärmiselt keeruline, sest pank näeb andmekaitseseaduste tõttu oma klientide tegevuse kohta vähe. Rahapesu teenuse pakkujad – inimesed, kes tegelevad illegaalselt teenitud raha “pesemisega” läbi finantsinstitutsioonide – aga teavad, millised on antud riigi seadused ja tehnoloogia.

Äri käib, kliendid rahul

Idufirmal on täna olemas investorid, kliendid, kes nende toodet kasutavad ning hea meeskond. Hetkel on Salve toode kättesaadav Euroopa Liidus tegutsevatele pankadele. Üks esimestest klientidest on LHV.

LHV Panga Ühendkuningriigi filiaali juht Andres Kitteri sõnul võimaldab Salv tõkestada kuritegevust, kahjustamata ausate inimeste kliendikogemust. “Pangana müüme me usaldust. Seepärast paneme kuritegevuse vastu võitlemisse palju ressursse. Väljakutse seisneb selles, kuidas tõkestada kurjategijatele pangasüsteemide kasutamist nii, et ausate inimeste positiivne kliendikogemus säiliks.”

Tamkivi möönab ka, et rahapesu vastu võidelda, tuleb sellega tegeleda globaalsel tasandil, mitte ainult Eestis või Baltikumis. “Suudame selle probleemi lahendada ainult üheskoos,” sõnas ta ettevõtetele, pankadele ja meediale. “Salv on parim lahendus rahapesuprobleemile, mida mina olen suutnud välja mõelda,” tõdes Tamkivi.

Kaasas kaks miljonit

Ettevõtte seemnefaasi investeering ulatub kahe miljoni dollarini. Juhtinvestoriks oli Fly Ventures. Investeerimisringis osalesid ka Seedcamp, Passion Capital, Taavi Kotka, Sten Tamkivi, N26 asutaja Max Tayenthal, endine Twilio arendusjuht Ott Kaukver, endine LexisNexise tegevjuht Andrew Prozes ning LHV asutaja ja nõukogu esimees Rain Lõhmus.

Salve investori, N26 asutaja Maximilian Tayenthali sõnul sai investeerimisotsuse kaalukeeleks Salve meeskonna kogemus. “Nad on töötanud rahapesu tõkestamise eesliinil viimased kümme aastat ning mõistavad valdkonna probleeme läbi ja lõhki. See avaldub ka toote puhul. Nii on ehitatud lahendus, mis on lihtne ning uskumatult efektiivne,” rääkis ta.

Rääkides Eesti mainest Swedbanki ja Danske panga rahapesuskandaalide keskel, ütles Tamkivi, et meil on siin võimalus öelda – jah, meil on jamasid olnud, aga oleme sellest õppinud. Samuti lisas ta, et enda kogemusest pole investorid kartlikud nende ettevõttesse investeerimisega, vaid pakkumisi tuli rohkem kui vastu võtta saaks, sealhulgas palju välismaalt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.