Erik Aru: Kuidas hullud päevad su taskust raha ära võtavad ja kuidas seda hakkab tegema ka Instagram

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ettevaatust, uued riided! Ja mis siis veel saab, kui need ka soodsad oleksid? FOTO MARKO SAARM/SAKALA

Kardame juba ette, kui hullud päevad on tulemas ja kogemata laristame seal lolli träni peale raha. Aga tegelikult passib juba nurga taga Instagram, et see vähenegi, mis meile hulludest päevadest taskusse jäi, ära võtta. Miks see nii on, räägib majandusajakirjanik Erik Aru.

Lugesin hiljaaegu Bloomberg Businessweeki artiklit, mis kirjeldas Instagramis tegutsevat vintage-riiete äri.

See algas kirjeldusega, kuidas 22-aastane USA modell Dee Ibrahim nägi sotsiaalvõrgustikus 50 dollari eest müügil roosat jakki, aga kuna tal oli endal rahaga kitsas, palus ta selle osta sõbrannal, kes aga keeldus.

Naine otsustas maksmist vajavatest arvetest hoolimata jaki siiski ise osta, kuid selleks hetkeks oli see juba müüdud. Kurvastus oli suur.

Minutitega kaduv kaup sunnib impulssostule

Instagrami kaudu käiv kasutatud rõivaste äri on USAs aina suuremaid mõõtmeid võtnud, kuna sellel platvormil pidi müük palju paremini minema kui tavalises internetipoes või ka Facebookis.

Väljapandud kaup napsatakse sageli ära mõne minutiga. See jätab kundele otsustamiseks vaid loetud hetked aega, survestades tegema impulssoste.

Olles küll märksa tempokam, ei erine see olemuselt suuremat tavapoodide kampaaniatest, milles ostu sooritamise aeg on samuti piiratud. Sellised on harilikud allahindlused, ekstreemsemad näited on meil aga Stockmanni “Hullud päevad” ja Kaubamaja “Osturalli”.

Meenub hetk mitme aasta tagant Stockmannist, kus vanemas keskeas proua nõutu näoga soodsaid kohvreid sõrmitses, sõbranna aga kõrvalt energiliselt ässitas: “Mis siis, et ei reisi! Hakkad! Igal juhul läheb vaja!”

Psühholoogilised nupud survestamiseks

Seda laadi odavkauba kampaaniad mängivad hulgal psühholoogilistel nuppudel, et ostjaid rahakotti avama survestada.

Kaubad on müügil piiratud aja, mõni vaid ühe päeva. Samuti on nende kogus piiratud.

Vahekäigud on laotud täis kauba väljapaneku aluseid, tekitades trügimise ja klaustrofoobia tunde. Efekti võimendab kõlareist kostev päevajuhtide vali jutt, mis muudab inimesed närvilisemaks.

Poodide jaoks on sellised päevad selleks, et tuua juurde teistsugust ostjaskonda. Sellist, kes muidu nii kallisse kaubamajja ei astuks. Mis siis, et osa püsikundesid sel ajal eemale hoiab.

Vindiga psühholoogia

Instagramis kasutatud kauba müüjate puhul on psühholoogilised mõjurid sarnased, kuid neile on veel vint peale keeratud.

Vintage-rõivad on valdavalt müüjate poolt kuskilt teise ringi riiete ärist leitud kaup, milletaolist ostja tõenäoliselt elus kunagi enam ei näe – nii peab ta kohe otsustama. Edukamad Instagrami-ärid teenivad aastas kuuekohalisi käibeid.

800 miljoni aktiivse igakuise kasutajaga Instagram pakub mõistagi huvi ka suurfirmadele, kuid neist suurema osa jaoks on praegu siiski pigem tegu turunduskanaliga.

No ja lõpuks tasub muidugi ära märkida, et Instagrami-äri on praegu valdavalt USA fenomen. Eks mõne aja pärast kinnitab see kanda Euroopas ja ehk siis millalgi mingil moel ka meie pisikesel turul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.