Juba praegu on viirus niitnud arvukalt ettevõtteid jalust. Nende sissetulekud on langenud tugevalt või osadel, eelkõige turismiga otse või kaude seotud sektoritel, olgu selleks majutus või transport, kohati lausa nulli.
Kannatada on saanud ka paljud väikeärid, kelle tegevus liikumispiirangute tõttu samavõrra kannatab. Ja kuigi osades sektorites ongi koondamised edasilükatavad, siis teistes vältimatud. Seeläbi saab valusa löögi suur hulk töötajaid.
Selles olukorras on riigi sekkumise kõrval vähemalt sama tähtis see, kuidas käituvad pangad. Kui eelmise kriis sai alguse finantssektorist ning seda võimendas muuhulgas ka pangandus ise, kes hakkas rutates oma kahjusid likvideerima ja tagalat kindlustama, saates nii mõnegi äri kiiremas korras pankrotti ja kodu haamri alla, siis nüüd on pankadel võimalik saada hoopis kangelasteks, kes annavad nii kodanikele kui ka ettevõtetele hingamisruumi. Seda enam, et raha on endiselt enneolematult odav ja keskpangad jätkavad rahatrükki.
Pangad tulevad vastu
Kõige lihtsam võimalus selleks on laenupuhkus ehk senise pangasuhte külmutamine. Õnneks ongi pangad andnud märku, et nad tahavad ja tulevadki vastu.
Ühena esimestest tuli juba eelmisel neljapäeval tugeva sõnumiga välja LHV Pank, kes võimaldab koroonaviirusest mõjutatud ettevõtetest laenuklientidele soovi korral kuni kuue kuu pikkust maksepuhkust. Ka teised pangad olid valmis maksepuhkust pakkuma, kuid sel nädalal on jõulisi sõnumeid saatmas ja erakorralisi samme astumas ka suured Rootsi pangad.
Näiteks turuliider Swedbank teatas teisipäeval, et era- ja äriklientidel on ajutiste makseraskuste tekkimisel võimalik taotleda kuni kuue kuu pikkust, kodulaenude puhul aga isegi kuni aastast maksepuhkust. Klientidel on võimalik laenu põhiosa maksed edasi lükata nii, et lisatasusid ja lisatingimusi sellega ei kaasne.