Uudis

Hinnatõus hinnatõusu otsa. Kõrge elektrihind tõstab veeteenuse hinda

Tulemas on järjekordne hinnatõus.Foto: Shutterstock/Zwiebackesser

Pikaajalise elektrienergia hinnatõusu tõttu on mitmed Eesti vee-ettevõtted sunnitud veeteenuse hinda tõstma. Puhta kraanivee tootmine, reovee ärajuhtimine ja puhastamine on üsna energiamahukad protsessid seega on tootmiskulud suurenenud. Põhjusi hinnatõusuks on veelgi, elektrienergiat kasutatakse joogivee ja reovee puhastamisel ning pumplates.

Sellest lähtuvalt hakkavad vee-ettevõtted konkurentsiametilt taotlema hindade korrigeerimist. Eesti Vee-ettevõtete Liidu (EVEL) tegevdirektori kohusetäitja Mihkel Muulmanni sõnul jääb veeteenuste hind Eesti tarbijate jaoks siiski taskukohaseks.

Kulude katmiseks peab hindu tõstma

Muulmann ütles, et elektrienergiat kasutatakse kõige enam joogivee ja reovee puhastamise tootmisprotsessis ning pumplates. Koos energiahinna tõusuga on vee-ettevõtete jaoks kasvanud ka paljud teised sisendkulud, alates tööjõust ja lõpetades seadmetega.

“Kiire hinnatõus ja ligi 23-protsendiline inflatsioon on tekitanud olukorra, kus kulude katmiseks tuleb ettevõtetel veeteenuse hinda tõsta, et tagada kvaliteetne ja järjepidev teenus ning teha vajalikke investeeringuid,“ selgitas Muulmann.

Veeteenuse hind sisaldab vee- ja kanalisatsiooniteenuse tasu. Kuna Eesti vee-ettevõtted tegutsevad rangelt reguleeritud valdkonnas, siis konkurentsiamet kontrollib ja kinnitab nende hinnad vastavalt sisendkuludel põhinevale hinnamudelile.

“2022. aastal on uut veeteenuse hinda taotlenud juba 17 Eesti vee-ettevõtet, suurematest linnadest teatasid hinnatõusust näiteks Tartu ja Narva vee-ettevõtted. Hetkel on menetluses veel 11 vee-ettevõtte hinna muutmise taotlused, kellele lisaks valmistab veel mitu ettevõtet ette taotlusi veeteenuse hinnatõusuks,“ tõi ta välja.

Prognooside kohaselt võib vee hind tõusta keskmiselt 1-2 eurot inimese kohta kuus. Muulmann selgitas, et osades Eesti vee-ettevõtetes kehtib era- ja äriklientidele erinev veeteenusehind, aga seadus näeb ette, et uue hinna kehtestamisel ühtlustatakse hinda ja seda on tehtud ka varasematel aastatel. 

“Võib prognoosida, et tulevikus kehtib kõikidele sama piirkonna vee-ettevõtte kliendirühmadele ühtne hind. Piirkondades, kus kehtib täna erinev hind, tähendab see sisuliselt seda, et eraklientide jaoks veeteenuse hind tõuseb ja äriklientide jaoks läheb teenus odavamaks,” lisas ta.

Veeteenuse hinna korrigeerimisel võetakse lisaks elektrihinnale ja hinna ühtlustamise nõudele arvesse ka 2022. aastast jõustunud järelevalve tasu komponendi lisamist ehk ühe osa veeteenuse hinnast moodustab konkurentsiameti järelevalvetasu.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.