On väga lihtne põhjus, miks me nädalavahetusele langevate pühade eest vaba päeva ei saa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem ja Vabariigi President Kersti Kaljulaid iseseisvuspäeva paraadil.Foto: Scanpix

Lühidalt: poliitikud ei suuda selles kokku leppida. Tõsi, eks neil on omad põhjused, miks poolt või vastu olla. Osalt ehk maailmavaatelised, osad ka kainelt kaalutlevad.

Aastal 2019 on kaheksa riigipüha argipäeval ja neli nädalavahetusel – nii et lisaks äsja pühapäevale langenud vabariigi aastapäevale jääb eestimaalastel veel kolm potentsiaalset vaba päeva “saamata”.

“Põrkasime Isamaa vastu”

Nädalavahetusele langeva riigipüha kompenseerimist tööpäeva arvelt on Eestis kaalutud küll. 2017. aastal anti Riigikogule üle 1000 allkirjaga pöördumine, mis muuhulgas soovitas anda nädalavahetusele langeva püha eest vaba päeva.

Praegu viimaseid aegu valitsev Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Isamaa koalitsioon arutas ettepanekut, aga töösse asi ei läinud. Sotside peasekretär Kalvi Kõva ütleb, et asi jäänud nende taha. “Põrkasime Isamaa vastu, kes seda ei ideed ei toetanud,” ütleb ta ning lisab, et Keskerakonnale oleks see küll sobinud.

Isamaa: püha ei pea võrduma puhkepäevaga

Isamaa fraktsiooni esimees Priit Sibul ütleb, et tema arusaama kohaselt ei peaks riiklikku püha automaatselt võrdsustama vaba päevaga ning toob näiteks emakeelepäeva. “Ma arvan, et kui emakeelepäev oleks vaba päev, siis ta pigem kaotaks oma mõjus,” ütleb Sibul. Samas, emakeelepäev ei ole riiklike pühade nimekirjas, erinevalt Eesti Vabariigi aastapäevast, mis on rahvuspüha. On need võrreldavad asjad?

Sibul ütleb veel, et vabade päevade vähesus ei ole Eestis probleem. Jah, on riike, kus on rohkem, aga on ka neid, kus on vähem. World Atlase andmetel on selle poolest maailmas kümnendal kohal Soome ja Venemaa 12 pühaga, sama palju on sel aastal ka Eestis.

“Ma arvan, et inimestele on olulised sissetulekud, mille aluseks on töö. Ei ole nii, et tööandja huvi on vabade päevadega koonerdada, ka töövõtja on huvitatud võimalikult heast sissetulekust,” leiab Sibul.

Mis see maksab?

Asjal on ka rahaline mõõde. Tööandjate keskliit on teinud arvutuse, et 2019. aasta majandusprognoosi põhjal toob üks tööpäev riigieelarvesse 37 miljonit eurot ning moodustab SKP-st ehk rahvuslikust kogutoodangust 107 miljonit eurot.

Selle loogika järgi, kui neli sel aastal nädalavahetusele langevat riigipüha töönädalast kompenseerida, jääks riigieelarvesse laekumata 148 miljonit eurot. See on sama suur summa, kui maksuamet neil päevil inimestele enammakstud tulumaksu tagastab. Iseasi on, kui palju taolised kirvemeetodil kalkulatsioonid väärt on.

Aga inglased ja belglased saavad ju asenduspäeva?

Küllap on riike, kus nädalavahetusele langenud püha kompenseeritakse tööpäeva arvelt maailmas veelgi, näiteks Kolumbia. Küsimus on muidugi keerulisem, sest igal pool ei ole mitte kõik vabad päevad riigi poolt 100% ette kirjutatud, vaid jäetud tööandjate otsustada.

See, kas asenduspäeva andmine Eesti uue koalitsiooni agendasse paremini sobib, selgub pärast pühapäeval toimuvaid Riigikogu valimisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.