Uudis

Järjest rohkemaid eestlasi enam ei motiveerigi raha

Järjest rohkem on neid eestlasi, kes niiväga päev otsa laua taga istuda ei tahakski.Foto: MARGUS ANSU / TARTU POSTIMEES / Scanpix

Eesti Panga asepresidendi Ülo Kaasiku sõnul eelistab tänu sissetulekute kasvule ja maksupoliitika muudatusele üha enam inimesi töötada osaajaga.

“Töötajad on Eestis hakanud eelistama väiksema koormusega tööd ja arvatavasti suureneb osalise tööajaga töötajate arv veelgi, sest praegu tööturul mitteaktiivsed inimesed võivad pigem valida osalise tööaja.

Vähem raha, rohkem aega

Tänapäeva inimesi motiveerib hea sissetuleku asemel järjest rohkem vaba aeg. Samuti vähendab kehtiv tulumaksusüsteem töötajate motivatsiooni teenida teatud sissetulekuvahemikus lisatulu,” ütles Kaasik Pärnu finantskonverentsil.

Eestis on töötuse määr 4,4 protsenti, mis on eelmise majandusbuumi madalaima taseme lähedal. Suure tööjõunõudluse ja piiratud tööjõupakkumise mõjul jätkub Eestis viimaste aastate kiire palgakasv. Sel aastal on oodata 7,5 protsenti ja järgmisel kahel aastal 5–6 protsenti palgakasvu, teatas Eesti Pank.

Keskpanga asepresidendi hinnangul on ettevõtjate peamised probleemid lähiaastatel endiselt kiire palgakasv ja tööjõupuudus.

Ettevõtete kasumid tööjõukuludega samas tempos ei kasva ja see võib vähendada majanduse tulevast kasvuvõimekust. Seetõttu on keskpanga hinnangul oluline, et uus valitsus seaks üheks prioriteediks majanduse tasakaalustamise ka headel aegadel. See tähendab ülejäägis eelarvet ajal, mil makse laekub rohkem kui tavaoludes.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.