Kas Tuleva uus kolmanda samba fond on konkurentidest odavam ja kas sinna tasub raha panna?

Tuleva ühistu juht Tõnu Pekk soovitab investeerimist alustada pensionisammastest.Foto: Tuleva

Alates eilsest alustas tööd Tuleva kolmanda samba pensionifond, mis sarnaselt ühistu teisele sambale töötab täielikult indeksifondidesse investeerimise põhjal. Kuidas aga Tuleva tasud konkurentidega võrreldes on?

Tuleva III samba pensionifondi valitsemistasu on 0,3%. Konkurentidest tuleb kõige lähemale samuti indeksifondidesse investeeriv LHV Pensionifond Indeks Pluss, mille tasu on 0,39%.

Tasude mõttes kolmandale kohale tuleb Swedbanki Pensionifond V100 indeks (väljumine piiratud), kus tasu on 0,49%. Swedi fond on aga teistega võrreldes eriline – kui tavaliselt saab kolmandast sambast väljuda siis, kui ise tahad, siis selles fondis on see piiratud ning sõltub klientide east: fondist saab väljuda alates vanusest, mil rakendub seadusega ette nähtud tulumaksusoodustus. Praegu on selleks piiriks 55 eluaastat.

Teised kolmanda samba pakkujad jäävad kaugele maha, mis on ka mõistetav, kuna aktiivselt juhitud fondide – fondihaldur otsib ise kokku väärtpaberid, mida osta, hoiab nende käekäigul silma peal ning teeb tehinguid, kui vaja – tasud on juba olemuslikult kõrgemad kui passiivsetel fondidel, kus haldur fondi töösse suuremat ei sekku, vaid paigutab raha automaatselt või poolautomaatselt näiteks maailma suuri börse järgivatesse indeksifondidesse.

Näiteks on SEB Tasakaaluka pensionifondi ja LHV Täiendava pensionifondi tasu 1%. Kõige kulukama kolmanda samba tiitlit jagavad SEB Aktiivne Pensionifond ja Luminori Aktsiad 100 fond, kus valitsemistasu on 1,5%.

Tuleva ega LHV indeks ei võta väljumistasu

Lisaks valitsemistasule võtab enamik turul tegutsevaid fonde ka muid tasusid – väljalasketasu, mida makstakse siis, kui fondivalitseja osakuid välja laseb, ning tagasivõtmistasu, mida makstakse siis, kui osakud lunastatakse – ehk sisuliselt makstakse fondist väljumise eest. Enamasti on mõlemad tasud 1%.

Tuleva III samba ja LHV Pensionifond Indeks Plussi puhul on aga mõlemad tasud null ehk väljumise eest lisaraha maksta ei tule (siiski tuleb tasuda riigile tulumaks, aga see pole enam fondide teha). Nullis on tasud ka Swedbanki V100 indeks (väljumine piiratud) puhul, ent nagu eelpool öeldud, on sellest väljumine piiratud koguja vanusega.

Kuhu Tuleva investeerib?

Tuleva III sambasse paigutatud raha jagab Tuleva laiali maailma aktsiatesse – täpselt jaguneb summa nelja BlackRocki hallatud indeksifondi vahel. Esiteks läheb 85% võrdselt kolme arenevatesse riikidesse investeerivasse fondi – iShares Developed World ex-Tobacco (arenenud riikide aktsiad, aga välja jäävad tubakafirmad), iShares Developed World (arenenud riiikide aktsiad) ning Shares World Equity (maailma suuremad aktsiad).

Raha tuleb laiali jaotada sellepärast, et ühte fondi saab seaduse järgi paigutada kõige rohkem 30% pensionisamba varast.

Ülejäänud 10% paneb Tuleva kolmas sammas areneva majandusega riikidesse investeerivasse fondi iShares Emerging Markets.

Konkurent LHV Indeks Pluss investeerib küllaltki sarnase loogika alusel, ent arenevatel turgudel on suurem osakaal ning kampa võetakse ka piiriturud ehk arenevate riikide seas alumisse poolde jäävad riigid. Põhimõtteliselt võtab fond veidi rohkem riske. Mudelportfell ehk see jaotus, mida LHV saavutada püüab, näeb ette, et arenenud turgude osakaal on 63,6%, arenevatel turgudel 33,5% ning piiriturgudel 2,9%.

Miks peaks oma raha kolmandasse sambasse panema?

Ükskõik, missugune fond valida, on kolmandal sambal mitme teise investeerimisvõimaluse ees suur eelis – riik tagastab sissemaksetelt 20% tulumaksu. Maksuvabalt saab sambasse paigutada 15% enda brutopalgast, aga mitte rohkem kui 6000 eurot. Juba see teeb kolmandast sambast atraktiivse koha, kuhu raha paigutada.

Kui tahad, saad tagasi saadud summa seejärel tagasi fondi suunata – siis saad riigilt justkui märkimisväärse võimenduse, nii et raha kasvab veel kiiremini.

Raha saab igal hetkel välja võtta (erandiks on Swedbanki V100 indeks (väljumine piiratud) fond, kust saab väljuda alates 55. eluaastast). Sel juhul tuleb üldiselt maksta 20% tulumaksu.

Kui oled fondis raha kogunud aga vähemalt viis aastat, siis pärast 55. eluaastat kehtib raha välja võtmisel aga soodsam maksumäär ehk 10%.

Parandatud 16. oktoobril kell 15.30: artikli algne versioon nimetas pensionifondi V100 indeks (väljumine piiratud) pensionifondi V100 pensionifondiks. Tegelikkuses on need erinevad fondid ning V100 fondis ei ole väljumine piiratud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.