Kehv väljavaade: oma kodu ostmine muutub eestlasele järjest raskemaks

Foto: Shutterstock

Euribori sügisene tipp on küllalt optimistlik stsenaarium, hindab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane. Tema sõnul tuleb üks intresside tõstmine selle aasta jooksul kindlasti veel ning seegi ei pruugi jääda viimaseks. Praegune olukord avaldab omakorda tugevat mõju ka kinnisvaraturule.

„Kolm kuud tagasi arvati, et inflatsioon aeglustub kiiremini, kui me seda täna juhtumas näeme,“ kinnitab Rebane. Tema sõnul tõstetakse euribori selleks, et inimestel jääks vähem raha tarbimiseks ning kaupmehed hoiaksid hindu rohkem kontrolli all. „Paraku on rahatrükiajastu inimeste meelsust nii tugevalt mõjutanud, et tarbimisharjumuste muutmine on osutunud senisest keerulisemaks,” selgitab ta.

Tarbimise langus on nii Eestis kui ka mujal maailmas olnud oodatust väiksem. Inflatsioon on aeglustunud ja selle tulemusena on inimeste reaalpalk viimastel kuudel hakanud kasvama. Seega on tarbimise vähenemine Rebase hinnangul tänaseks põhimõtteliselt läbi saanud ning ettevõtjatel pole põhjust hinda langetada, kui nõudlus püsib samal tasemel. See omakorda tähendab, et inflatsiooni aeglustamiseks võib tarvis minna järgmisi samme ning see võib Rebase hinnangul kaasa tuua ka võimaliku töötuse kasvu. „Esimesed ettevõtted on juba koondamisest teatanud ning sügise poole võib neid veelgi lisanduda,” ennustab ta.

Mõju kinnisvaraturule

Tekkinud olukord avaldab tugevat mõju ka kinnisvaraturule, mistõttu jätkub Rebase sõnul tõenäoliselt ka uusarenduste madal ehitustempo. „Uue kinnisvara müügitsükkel kestab tavaliselt 12–18 kuud ning seetõttu pole languse mõju statistikas veel nii tugevalt tuntav. Veel selle aasta lõpuni toimub turul tagantjärele tehtud tehingute vormistamisi.”

Kuna ehitushind on jätkuvalt kõrge ning laenuvõtjate maksevõimekus on vähenenud, pole arendajatel ka põhjust koppa maasse lüüa. Erandiks on luksuskinnisvara, kus korterite nõudluse vähenemist ei ole niipalju näha. „Need pered, kes tahtsid osta 3-toalise korteri, peavad täna leppima 2-toalisega. Kui sinna ei mahuta, jäetakse tehing tegemata, sest turule sisenemine on muutunud oluliselt keerulisemaks kui kümme aastat tagasi,” lisas Rebane.

Eesti kontekstis avaldab nn ujuv intress laenumaksjatele tugevat survet ning seetõttu leiab Rebane, et euribori tõus pole veel täit mõju avaldanud. „Kuna Eesti kontekstis räägime ujuvast intressist, tasub kodulaenu teenindavatel inimestel vaim sügiseks valmis panna.“

Keeruline olukord ei puuduta ainult koduostjaid, vaid ka kinnisvarainvestoreid, kes kõrge euribori valguses üürikorteritesse raha paigutama ei kipu. Küll aga on üüriturule sisenenud esimesed üürikorterite arendajad. „Ehitada maja valmis ja korterid üürile paisata on praegustes tingimustes üks võimalus ja alternatiiv,“ märkis Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.