Kriisi ajal vohavad arvutipettused, vargused on languses ja narkoturg hoobi saanud

Politseiametnikud Tallinnas. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Koroonaviirusest tingitud eriolukord on mõjutanud ka kuritegevust – kuna inimesed püsivad kodudes, on varguste arv languses ning esimestel andmetel on hoobi saanud ka narkokaubandus. Kõige suurem tõenäosus kuriteo ohvriks langeda on aga arvuti teel.

“Tänu sellele, et inimesi on vähem liikvel ning peamiselt püsitakse kodudes, on varguste arv vähenenud. Langust on näha nii tänavatel, autovargustes kui korterivargustes,” ütles Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhataja Urmet Tambre Geeniusele.

Kindlasti on kurjategijatel tema sõnul täna oluliselt raskem sissemurdmisi toime panna, sest tänavatel on vähe liikumist ja tavapärasest rohkem politseipatrulle. 

Kuigi varguste arv on languses, tuleb inimestel Tambre sõnul siiski olla tähelepanelik ja teha kõik endast olenev, et vargusi ennetada – näiteks lukustada korteriuksed, mitte jätta jalgratast trepikotta valveta ja lukustamata, võtta sõiduautost nähtavalt kohalt ära esemed ja nii edasi.

Lähisuhtevägivald pole kasvanud

Välisriikide kogemused ja Eesti pühade aja praktika näitavad, et kui pikemat aega ollakse kodus, siis vägivallajuhtumid lähedaste vahel sagenevad, märkis Tambre.

Eestis ei ole aga viimastel nädalatel politsei tavapärasest rohkem lähisuhtevägivalla väljakutseid saanud. Näiteks oli eelmisel nädalal lähisuhtevägivalla väljakutseid 233, möödunud aasta samal perioodil 243.

“Väga paljud inimesed viibivad täna kodus või on neil lausa kohustus kodus püsida. See aga ei tähenda, et kui inimese elu või tervis satub ohtu vägivalla pärast, peab seda kannatama – igal juhul tuleb abi otsida ja vajadusel politsei poole pöörduda. Politsei on valmis reageerima ka siis, kui juhtumite arv kasvab,” ütles Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht.

Oluline roll lähisuhtevägivalla märkamisel ja sellest teatamisel on ka lähedastel ja naabritel. Kui kellegi elu või tervis on ohus või kui on kahtlus, et kellegi tervis on ohus, tuleb viivitamatult helistada numbril 112. 

Narkokaubanduse tänavaturg on hoobi saanud

Praeguseks hetkeks on Tambre sõnul möödunud liiga vähe aega, et teha järeldusi, kuidas koroonaviirus laiemalt narkokuritegevust mõjutab. Teeme selles valdkonnas igapäevaselt tööd ja jälgime olukorda.

Küll aga ütles ta, et liikumispiirangud ja piirikontroll sisepiiril avaldasid mõju tänavaturule. “Esimesena tundsid mõju need inimesed, kes käisid naaberriikides väikestes kogustes ainet sisse toomas,” rääkis Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht.

Sellistel inimestel on tänaseks varud otsas või kohe otsa lõppemas ning nende tegevus on praegu raskendatud. Turul on peaaegu lõppenud ohtliku alfa-PVP ehk niinimetatud UFO müük – see on aine, mida sõltlased fentanüüli asemel hakkasid mõningal määral kasutama.

“Fentanüüli kättesaadavus Eestis on juba mitu aastat vähene ning politsei teeb järjepidevat tööd, et takistada selle tagasi müüki tulekut. Tegelikult juba fentanüüli kadumisel oli palju sõltlasi, kes valisid metadoonravi ja üritasid sõltuvusest jagu saada,” rääkis Tambre.

Juhul, kui pakkumine on väiksem kui nõudlus, peab politsei tema sõnul kiirelt tegutsema, et ka nõudlust vähendada ja inimesi ravida. Vastasel juhul on oht, et kui teatud konkreetseid aineid saadaval ei ole, siis hakkavad sõltlased neid ise kokku segama. See võib väga ohtlik olla, sest päris täpselt ei tea, kuidas segu organismile mõjub.

“Tänavatel on praegu näha veidi vähenenud nõudlust, vähenenud on seltskondlik tarvitamine pidudel või koosviibimistel,” lisas Tambre.

Tuleb ka teateid, et paljude ainete kvaliteet on veelgi langenud ning narkoturul on oht petta saada. Müüjal saab aine otsa, kuid ta justkui tegeleb müügiga edasi ja ostja jääb ilma rahast ega saa ka loodetud ainet.

Tõusuteel on petuskeemid

Kuriteo ohvriks on praegu suurem oht langeda arvuti teel. Tuletame meelde, et kindlasti ei tohiks valvsust kaotada, sest kelmid petavad inimestelt raha välja vanu skeeme kasutades. Samuti tuleb kriitiliselt suhtuda kõigisse koroonaviirusega seotud pakkumistesse.

Otseselt koroonaviirusega seotud kelmuste osas on inimesed ettevaatlikud. Märtsikuu jooksul sai politsei mitmeid vihjeid koroonaviirusega seotud võimalike pettuste kohta, kus inimesed andsid teada internetis levivatest kahtlastest pakkumistest.

Näiteks teatati e-poodidest, mis pakkusid müügiks isikukaitse- ja desinfitseerimisvahendeid või koroonateste. “Jälgime hoolega internetis ilmuvaid reklaame ning kahtluse korral võtame pakkujaga ühendust. Meie peamine eesmärk on, et praegust olukorda ei kasutataks ära inimeste petmiseks,” ütles Tambre.

Kuigi inimesed ei lase end petta koroonaviirusega seotud pakkumistega, töötavad kelmide vanad sisse töötatud skeemid ning oht internetis kuriteo ohvriks sattuda on endiselt olemas.

Petukõnede tegijad tegutsevad ka kriisi ajal aktiivselt – välja on petetud juba kümneid tuhandeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.