Kui kaua pank sinu finantspatte meeles peab?

Enne laenu saamist vaatavad pangad senist maksekäitumist.Foto: Scanpix

Teadupärast ei taha pangad laenu anda neile, kes on varasemalt oma rahaasjadesse liiga uljalt suhtunud. Kui kaua pangad aga taolisi üleastumisi meeles peavad?

Kodulaenu andmisel küsivad mõned pangad kuue kuu, mõned viimase aasta väljavõtet. Kodupangal on aga teada kogu su tegemiste ajalugu ning narr oleks arvata, et pank seda ei kasuta. Halva mulje jätavad nii võetud kiirlaenud, pöörased kulutused kasiinos kui ka hilinemised kohustuste täitmisel.

LHV pank näiteks eeldab eluasemelaenu andmisel maksehäirest või kiirlaenust vähemalt kahe aasta möödumist. Aga kõik sõltub ka kliendist endast ning see periood võib panga kinnitusel olla vastavalt kliendi profiilile ja põhjendusele lühem või ka oluliselt pikem.

Viltuminekuid peab oskama põhjendada

“Maksekäitumise puhul räägivad laenutaotleja kahjuks sagedased võlad ja viivitamised seni võetud kohustuste täitmisel. Analüüsime igat laenuprojekti eraldi ning varasemalt võetud kohustuste tasumisega hilinemisel menetleme seda kõrgendatud tähelepanuga,” selgitas SEB erakliendi segmendi müügijuht SEB erakliendi segmendi müügijuht Evelin Tammearu.

Tema sõnul ei pruugi varasem kehv maksepraktika olla veel põhjuseks, miks uus laen saamata jääb. Oluline on, et oma kehva käitumist osatakse põhjendada.

“On esinenud olukordi, kus oleme varasemate viivituste korral siiski langetanud positiive laenuotsuse. Kui laenutaotleja maksekäitumises on olnud probleeme, siis ei tasu oodata, et pank selle ise avastab, vaid juba eos tasub omalt poolt selgitada, miks niimoodi juhtus,” lisas Tammearu.

Coop Panga erakliendi kinnisvara finantseerimise äriliini juhi Karin Ossipova sõnul vaatavad nemad ka maksehäireregistrit, kus eraisiku maksehäire on nähtav viis aastat pärast maksehäire lõpetamist.

“On väga keeruline laenu saada aktiivse maksehäirega, lõpetatud maksehäire korral käsitletakse iga juhtumit eraldi,” märkis ta.

“Coop Pangas küsime alati kliendipoolset selgitust maksehäire tekkimise põhjuste kohta ning ka seda, kuidas võlgnevus tasuti. Soovime olla paindlikud ning meie jaoks on oluline mõista, kas klient oli hooletu, hindas üle oma maksevõimet või põhjustas maksehäire hoopis töö kaotus, haigus või muu objektiivne tegur,” märkis Ossipova.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.