Üht Eesti inimest tabas hiljuti poes käies üllatus – korvis oli enam kui 60 eset, ent kohe, kui Selveri iseteeninduskassast läbi mindud, tuli juurde turvamees, kes viisakalt ütles, et mandariinid on vist maksmata jäänud.
Kuidas poekett ka selliseid väikeseid asju tähele paneb? Selveri turundusosakonnast selgitati, et mingit üht kõikvõimsat tehnoloogiat, mis kõike näeb ja teab, Selveekspress ei kasuta.
“Tegu on ikkagi kombinatsiooniga videovalvest, tähelepanelikest kauplusetöötajatest ja uutest lahendustest,” selgitas ta.
Kuidas turvakaamerad toimivad?
Täna mõnda Selveri kauplusesse minnes ei pruugi külastaja aga turvameest isegi tähele panna, kuna enam ei pea kaupmehed vajalikuks korraga suurt hulka turvatöötajaid ühes kaupluses pidada.
“See, et turvameest enam kauplusesse tulles alati kohata ei pruugi, ei tähenda, et poed valvatud poleks,” rääkis Selveri ostudirektor Katrin Riisalu aasta tagasi Geeniusele.
Jaekaubanduses on kiiresti kasvanud tehnoloogia osakaal, näiteks iseteeninduskassas. Sama on toimumas ka valvesüsteemide – kaamerate, andurite ja sensorite – koha pealt.
“Turvasüsteemide tehniline pool areneb kiiremini ja töötab tulemuslikumalt kui mõni varasem, ainult turvatöötajatel põhinev lahendus. Tänapäeva kaamerad on väga hea kvaliteediga, hästi liigutatavad ja kergesti ümberpaigaldatavad,” nentis ta.
Turvakaameratest rääkides tuleb paljudele inimestele tõenäoliselt silme ette pilt kümne ekraani taga istuvast turvatöötajast, kes kohvi rüüpamise ja saiakese söömise vahel tuima pilguga kauplust peaks valvama.
Tegelikkuses on tänapäeva valvekaamera videovoogude taga terve juhtimiskeskuse jagu inimesi, kelle ülesandeks on kauplustes toimuvat reaalajas jälgida ja kõikidest kahtlastest tegevustest turvatöötajaid või otse politseid teavitada.
“Operaatorikeskus töötab ööpäev läbi, täpselt nagu meie suuremad kauplused, kus öötöötajad sel ajal näiteks kaupu välja panevad,” rääkis ostudirektor.
Iseteeninduskassa on erilise tähelepanu all
Samuti usub osa inimesi, et hea koht kauplusest varastamiseks on SelveEkspressi iseteeninduskassad, kus kliendid oma kaupu ise skaneerivad ja oma ostude eest ilma klienditeenindajaga suhtlemata tasuvad.
“SelveEkspressi ala on eriti suure tähelepanu all, kuna mõistagi kaasneb sellega teatud mõttes suurem risk, et inimene jätab mõne toote eest tasumata,” rääkis Riisalu.
Seega võivad vargad küll mõelda, et iseteenindust kasutades on poest lihtsam kaupu välja viia, ent tegelikult jäädakse kaamerate abil just seal sageli vahele.
“Juba täna on olemas lahendused, kus juba turvaväravate juures on kaamera, mis jälgib inimest kuni ta makse sooritab ning annab sellest kauplusele märku, kui keegi üritab kauba eest maksmata lahkuda,” lisas ostujuht.
Samuti on üha levinumad turvaelemendid, mis pole inimesele nähtavad – sarnanevad triipkoodi või mõne märgisega. Selliste turvaelementide ja -niitidega tooted on Selveris ka praegu müügil.