Küsime ja arvutame: kui sa septembris ei joo, siis kui palju raha säästad?

Kange alkoholi müük.Foto: Scanpix

Vast on vähe Eesti inimesi, kes pole populaarsest sotsiaalkampaaniast “Septembris ei joo!” kuulnud või selles osalenud. Heale tervisemõjule lisaks võib see anda aga korraliku säästu ka rahakotile.

Kui suur sääst kokku tuleb, oleneb muidugi sellest, kui palju sa alkoholi tarbid. Rääkisime mõne Eesti inimesega ning arvutasime ka teoreetiliselt, kui palju kuus alkoholi peale kuluda võib.

Tartus elav kahekümnendates noormees Taavi (nimi muudetud) räägib Geeniusele, et sügisperioodil üks-kaks korda nädalas väljas käies võib arvestada umbes 20 eurot kord kindlasti; keskeltläbi tuleb tal kuus nädala kohta umbes poolteist väljaskäimist, nii et raha kulub umbes 80 eurot.

“Muidugi, kui ma joon, siis ma suitsetan – ja võin osta asju, mida ma muidu ei ostaks, näiteks toitu öösel,” toob Taavi esile.

Tallinnas elav kahekümnendates noormees Martin ütles, et tema käib kuus keskmiselt umbes korra-kaks baaris sõpradega timmimas. “Kulub kokku umbes kuskil 50-60 eurot,” tõi ta esile.

Ühel Eesti saarel elav noor pereisa Gustav aga nentis, et temal kulub keskmiselt alkoholile maksimaalselt 20 eurot – ehk septembris mittejoomine konkreetselt rahaliselt suurt võitu ei annakski.

Samuti Tallinnas elav kahekümnendates August, kellele meeldib tihti sõpradega kõrtsis käia ning kes tihti ka teistele õlut välja teeb, arvutas kokku, et tal kulub kuuga kõrtsides umbes 200 eurot, ehk veidi pealegi.

Kui palju keskmine inimene võidaks?

Alkoholi aastaraamatu järgi tarbiti 2018. aastal inimese kohta Eestis keskmiselt 10,1 liitrit alkoholi täiskasvanud elaniku kohta. Kuus teeb see seega keskmiselt umbes 0,8 liitrit puhast alkoholi.

Kui jood selle koguse ära õllena näiteks pooleliitristes õllepudelites, millest igaühes 4,7% alkoholi, saad ühest pudelist 23,5 milliliitrit puhast alkoholi. Ümmarguselt teeks see 34 pudelit õlut kuus.

Ütleme, et üks õllepudel maksab poes koos pandiga 1,5 eurot – see tähendaks, et kui kuu aega joomata jätta, oleks sääst umbes 51 eurot.

Kui sama kogus juua näiteks baaris – võtame õlle hinnaks 4 eurot, võiks sääst olla isegi üle 130 euro.

Kuidas oleks aga näiteks veiniga? Võtsime näidisarvutuseks aluse eDrinksi poes müüdava 14% kangusega täidlase punase Miopasso Primitivo veini, millel hinnaks 6,78 eurot.

Ühes sellises pudelis on alkoholi seega keskmiselt umbes 105 milliliitrit, nii et kuluks umbes kaheksa pudelit, mis annaks rahaliseks säästuks ligikaudu 54 eurot.

Aga viin? Barbora e-poes maksab näiteks 0,7-liitrine pudel 40% Moe viina praegu 16 eurot. Ühest pudelist saab kätte juba 280 milliliitrit puhast alkoholi.

Seega võiks nii-öelda keskmiselt kuluda viina umbes kolm pudelit kuus, ehk sääst oleks umbes 48 eurot.

Reaalse inimese tarbimine on muidugi hoopis teistsugune ning ega keegi teine ei tea paremini kui sa ise, kui palju säästa saaks. Selge on aga igal juhul, et rahaline sääst on olemas ja isegi päris korralik.

Tasub üle arvutada, kui palju kuus napsu peale kulub ning mõelda, et ehk tõesti kuuks ajaks puhkust pidada: lisaks rahalisele võidule on ehk nii ka parem olla ja terviski tugevam.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.