Kütus ja toit võivad peagi kallimaks minna, sest koroonavaktsiin teeb nafta kallimaks

Novembris olid hinnad eelmisest aastast protsendi jagu madalamal, suuresti odava nafta tõttu. Pikaks ajaks see aga nii jääda ei pruugi.

Hindu on kevadest saati madalamal hoidnud koroonakriis ning teise laine tõttu ei ole hinnalangus veel pidurdunud. Viimase kaheksa uu jooksul ongi hinnad statistiliselt võetuna olnud umbes protsendi jagu mullusest madalamal, nentis rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik.Kristjan Pungas.

Positiivsed uudised toimiva vaktsiini peatsest kasutuselevõtust on toormehindu kergitama hakanud. Nafta hind tõusis novembri lõpus viimase üheksa kuu kõrgeimale tasemele. Lisaks on toiduhinnad välisturgudel viimastel kuudel tugevnenud nõudluse ja saagikuse probleemide tõttu kiirelt tõusnud.

Praegu ei ole kõrgemad toorainehinnad veel siinsetesse jaehindadesse jõudnud. Pikaks ajaks see aga nii ei jää.

“Kui diislikütuse hinda on muutus vähesel määral mõjutanud, peaks see lähiajal kanduma kütusehindadesse laiemalt,” hindas Pungas.

Vaatamata välisturgude hinnaarengutele on toiduainete hinnatõus Eestis viimastel kuudel pidurdunud, ulatudes novembris 0,7 protsendini. See on ka aeglasem kui euroalal, kus toidu kallinemine jääb 2 protsendi juurde. Arvatavasti hakkavad mujal toimuvad muutused toiduhindades samuti Eestis avalduma järgmise aasta alguses, märkis analüütik.

Ka Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik nentis, et järgmisel aastal, kui majandusaktiivsus ja rahvusvaheline transport taastuvad, peaksid toorainete – sealhulgas kütuse – hinnad taas veidi ülespoole liikuma.

Väga suurt hinnapauku siiski oodata ei ole: Elmiku arvates peaks hindade tõus jätkuma suvest alates. Järgmise aasta kokkuvõttes tõusevad hinnad tagasihoidliku 0,8 protsendi võrra.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.