Uudis

Lidl tulebki: kes siinsetest kettidest peab uksed sulgema – Maxima, Gross, Coop?

Lidli supermarket Pariisi lähistel.Foto: AP Photo/Michel Euler

Võib arvata, et ka Eestis saab kollase L-tähega poode varsti näha, sest Merko teatas täna,  et ehitavad suurele Saksa odavpoeketile Lidl Riiga logistikakeskuse.

Mis juhtub Eesti kaubanduses?

See, et Lidl Baltikumi tulekut planeerib, on ammu teada. Muuhulgas kuulub juba neile ka hulk kinnisvara Eestis. Nüüd aga on asjad konkreetsemad – logistikakeskus peaks valmima 2020. aastal.

Huvitav saab olema, millised muudatused Lidli tulek Eesti jaekaubanduses kaasa toob. Nimelt on tegu hiiglasliku ketiga – neil on üle 10 000 poe ja 315 000 töötaja. Lidl ostab kaupu sisse väga suurtes kogustes ja seetõttu väga soodsalt. See võimaldab neil pakkuda teistest madalamaid hindu. Samas tähendab see, et väiketootjal oma kaubaga Lidli valikusse pääseda lootust pole. Ja nendes mastaapides on Eestis ainult väiketootjad.

Kes kaotab, kes lahkub?

Kui Lidl Eestis jala jõuliselt maha lööb, ei suuda ilmselt keegi hinnas võistelda ja hinnatundlikumad tarbijad näiteks Maximast, Grossist või Coopist lähevad neile üle. Ülemiste Keskuse juhi Guido Pärnitsa hinnangul tähendab Lidli tulek ühtlasi, et üks seni Eestis tegutsevatest suurtest kettidest ilmselt lahkub turult. “Võib-olla on see Prisma, kes on Baltikumis esindatud ainult Eestis ja kellel oleks lahkumine kõige lihtsam.” Samas on Tallinnas käimas Porto Franco kvartali ehitus, kuhu on plaanitud ka uue Prisma avamine. “Rimi on viimastel aastatel Baltikumis palju investeerinud, nii et tundub, et neil on plaan siia pikemaks jääda,” mõtiskles Pärnits.

Odav makaron tuleb kindlasti

Mis iganes Lidli tulekuga ei juhtu, üks on üsna kindel. Mingid tooted lähevad tarbija jaoks odavamaks. Aga sama kindel on see, et need ei ole Eestis valmistatud.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses