Uudis

Luminori sügisprognoos: soe talv võib majanduse päästa

Luminor loodab sooja talve peale.Foto: Scanpix

Luminori sügisese majandusprognoosi kohaselt võib maailmamajandus taastuda kardetust isegi rutem, kui talv tuleb soe ning energia- ja toorainehinnad langevad kiiremini kui siiani oodatud.

Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul on maailmamajanduse lähiaja arenguid hinnates lähtestsenaariumiks maailmamajanduse kasvu aeglustumine. „Euroala SKP kasvu numbrid muutuvad negatiivseks,“ kirjeldas Uusküla.

Tema hinnangul pole olukorras, kus inflatsioon muutub üha tõsisemaks probleemiks, on Euroopa keskpangal ainus võimalus tõsta oma laenude ja hoiuste intressimäärasid. „Üldine nõudluse vähenemine Euroopas vähendab nõudlust ka Balti riikide ekspordi järele. Kerkivad intressimäärad avaldavad survet juba niigi keerulisemas olukorras olevate riikide majandustele,“ nentis peaökonomist.

Tööturul võivad tekkida samuti probleemid

„Kuna eluaseme, toidu ja laenumaksetega seotud kulutused on suured, jääb lisategevuseks vähe ruumi, mistõttu hakkab olulisuselt teisejärguliste teenuste nõudlus vähenema, mis põhjustab järk-järgult suuremat tööpuudust,“ rääkis peaökonomiost, kuid lisas ka, et tööturu olukord on eelmiste majanduslangustega võrreldes esialgu suhteliselt hea.

Uusküla sõnul tekib peamise riskistsenaariumi kohaselt maailmas majanduslangus. Isegi kui palganumbrid kasvavad, ei jõua inimeste ostujõud hindade tõusule järele ja see vähendab tarbimise nõudlust. „Kui hinnatõus püsib ja intressimäärad jätkavad kasvamist, jäävad ka tarbijad töötasu ning säästude seisukohast vaesemaks. Selleks, et suurendada sääste varasemale tasemele, väheneb tarbimine veelgi ja see põhjustab tööpuuduse kasvu,“ selgitas Uusküla.

Lisaks tähendab vähenenud tarbimine seda, et investeerimisplaanid lükatakse edasi. Samuti võivad koroonaviirusest tingitud piirangud ka edaspidi tarneprobleeme tekitada, takistades toorainehindade languse ülekandumist tarbijatele. Kui nõudlus tooraine järele väheneb ja sissetulekud suurenevad, leiab majandus tee edasi ja kasv taastub.

Samas võib Uusküla sõnul realiseeruda ka positiivsem stsenaarium. Toorainehindade langus võib oodatust kiiremini klientideni jõuda ning energiahinnad võivad langeda. Kui talv on soe, siis Euroopa on loonud piisava veeldatud maagaasi importimise võimekuse. „See kõik lõpetaks intressimäärade kerkimise ja rahastamistingimuste leevenedes hakkab ka aktsiaturgude väärtus suurenema ning majandus elavnema,“ ütles peaökonomist. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.