Madis Müür: Kuidas järgmise Transferwise’iga rikkaks saada?

Transferwise’i tehingu järel pappi ajab üle ääre, kontod on rohkem täis kui eestlane jaanipäeval, pangad saadavad raha täis rekasid ukselt tagasi, nii et ummikuid tekib. Ei mahu! Lihtsalt ei mahu, ütlevad pangahärrad. Täpsemalt ei mahu lääne raha, nad siin rohkem ida papi peal. Liiga vara?

Asutajad on rikaste topis turvalise edumaa järgmiste ees sisse teinud, varasemad töötajad on saanud jõukamaks kui paljud ettevõtjad ja investorid on saanud naeruväärselt häid tootluseid. Elu on hea, probleemid on nagu HIV Maardus: positiivsed!

Nüüd järgneb rahahimural loogiline küsimus: kuidas saan mina sama teha, enda taskud rahast pragunema, rahakoti rahakohvri vastu välja vahetada? Kuidas investori või töötajana saada pihta järgmisele tehnoloogiaraketile, sellega sõitu saada ja kuidas neile kaasa aidata? Kuidas asutajana enda edu tõenäosust suurendada ja kasvu kiirendada?

Kuidas saada ükssarvikujahtijaks?

Kuidas saaks ise tehnoloogiamammonale ligi, ükssarvikujahtijaks, idukröösuseks? Buffeti tootlusele tagatulesid näidata, Raha-Jaagu kadedaks teha, õigeks startup-oligarhiks?

Tuleviku rahabossid käivad Siberi asemel Silicon Valley’s, nii palju on kindel.
Transferwise’i edu ei olnud juhus, Eesti tehnoloogiaökosüsteem ongi üks maailma parimaid. Järgmised ükssarvikupojad juba kappavad ja kasvavad rõõmsalt meie idumaastikul!

Lisaks neljale ükssarvikule on järgmine laine juba päris lähedal: Monese, Pipedrive, Veriff, Cleveron, Fortumo ja Starship, võib-olla ka Adcash ja Skeleton on kõik sadu miljoneid väärt, mõned pole maagilisest piirist enam kaugel.

Ma võin väga julgelt kihla vedada, et neist vähemalt üks on aasta 2020. lõpuks ükssarvik, pigem isegi kaks või rohkem.

Need rongid on paraku peatusest väljunud, üle-eelmise aasta uudis, investorina saavad neile nüüd ligi ainult lõpubossid ja ka optsiooniraha töötajana on neilt sellist 20-100x kasvu siitkandist mitte võimatu aga siiski raske näha. Kümneid miljoneid enam ei teeni.

Riskid on neil kindlasti väiksemad kui alguses, kasv mõnevõrra ennustatavam, aga ka sellevõrra aeglasem tihti selles staadiumis. Tegu on sageli unistuste tööandjatega, palgad on juba väga head, väga huvitavad väljakutsed ja suuri asju tehakse, tihti saab tillukest osalust ka, aga need raketid on juba ammu maa küljest lahti rebinud.

Kuidas leida stardivalmis rakette?

Buffet, too oma puhvetist meile kiluvõikut ja Investor Toomas, hoia mu alkovaba õlle! Mehed räägivad rahast!

Õnneks ei ole aasalt ükssarvikupoegade püüdmine midagi võimatut, müütilist ega juhuslikku. Täitsa õpitav oskus. Paljud on kotti püüdnud viis või rohkem ükssarvikut ja sellega Buffy lõdvalt kohvile viinud. Korduvalt!

Tõelised kärbsed ja idulausujad on oma paukuvate püsside eduvalemeid ja playbook‘e viimastel aastatel väga hea meelega ka jagama hakanud. Buffet ja nt “Intelligentne Investor” rääkisid kuidas kiviajal, 20. sajandil käis raha tegemine börsil.

Praegu ja tulevikus tuuakse reaalne plegens koju tehnoloogiaga börsiväliselt. Enne kui ettevõtted ülereguleeritud vanadekodusse jõuavad. Mis on parimad tehnoloogiaraamatud, materjalid õppimiseks?

Tõeline investeerimise lõpuboss ja idutaltsutaja on Jason Calacanis. Pole päris Harju keskmine kütt, tüübi seinalt leiab seitsme ükssarviku skalbid, nende seas ka Uberi ($75B) ja Robinhoodi (õige pea $7B) omad, millele ta on väga vara konksu taha saanud, alla $10 milli pealt.

Nii vara jaole saamine tähendab, et tuhandete eurode investeerimisel oleks summa kasvanud miljonitesse. Calacanis räägib enda raamatus “Angel” näiteks kuidas võitvaid tiime ära tunda ja miks ajastus on ülitähtis, samuti leiavad mainimist ohumärgid, hajutamine, portfelliteooria jne.

Mõeldud eelkõige investoreile, aga ka töötajana on väga kasulik osata võitjaid ära tunda ja asutajana on huvitav näha, kuhu investeeringu jaoks umbes välja võiks jõuda ning investorite mõttemaailmast aru saada. Seni on ta aastas rohkem kui ühele ükssarvikule pihta saanud.

Õnneks ta pole sugugi vaikne tegelane ja teda jälgides on võimalik näha kuidas ka väikeste portfellidega ulmelisi tootluseid on võimalik saada, kuidas käsiõnge ja väikse kalapaadiga regulaarselt Moby Dicke koju vedada. Ilma higiseks saamata, nii et silm ka ei pilgu!

Eurojackpoti võitmine ei ole tema jaoks isegi raju reede, täiesti tüüpiline reede, tavaline päev kontoris. Tüüp on kõvem mees kui Buffet, maailm lihtsalt ei tea veel seda.

Loe seda, mida kirjutavad parimad

Veel üks mees, kellel ükssarviku veri veenides voolab, on Paypali mafjosnik ja Linkedini asutaja ja CEO, investorina teiste seas ka Facebooki ja AirBnB lassoga aasalt ükssarviku-varsana kinni püüdnud Reid Hoffman.

Kui see mees kirjutab või sõna võtab, siis sealt tuleb puhast tarkust. Ja mitte sellist tüüpilist tühja teadusajakirjade sisu, mida umbes 4 kuni 14 inimest loeb, laigib ja retweedib, vaid ikka koheselt rakendatavat massiivselt kasulikku sisu.

Hoffmani “Blitzscaling” näitab väga hästi ära kas, millal ja kuidas ülikiirelt skaleerida, kuidas ettevõtte ja selle strateegia, juhtimine ettevõtte eri kasvufaasides muutuma peaks. Õpikutarkus asutajale ja hea võrdlusmoment, abivahend investorile. Tema “Alliance” on palkamise ja HRi pealt legendaarne, tema “Masters of Scale” samuti hindamatu materjal.

Bill Campbell sügas ükssarviku sarvega hambaauke. Ta coachis pooli Oru lõpubosse. Ei, mitte Oru Kodu lõpubosse, tatoveeringukangelast ega Villu Parvetit, vaid hoopis RäniOru lõpubosse. Näiteks Steve Jobs’i, Larry Page’i, Sergey Brin’i, Sheryl Sandbergi, Marissa Mayerit, Dick Costolot ja veel paljusid.

Billi manalateele mineku järel lasi Google’i juhtkond tema meetoditest ja lähenemisest raamatu kirjutada, et need ka teistele kasuks võiks tulla. See mees oli miljon ruudus, sest ta aitas luua triljonist rohkemgi väärtust, raamatu nimi on “Trillion Dollar Coach.” Küllap ta teadis tehnoloogia ussisõnu.

Patrice Grinda on varajases staadiumis saanud investorina pihta Alibabale, Uberile, Airbnb’le, Stripe’ile, Palantirile, Dropboxile, jagab kodulehel mõtteid, ka Chris Sacca sai pihta Uberile, Twitterile, Twiliole, Instagramile ja kõige vaiksem poiss pole.

Näitleja Ashton Kutcher paugutab samuti nagu homset poleks, ka on Uberile, Airbnb’le, Spotify’le, Pinterestile ja sõpradele pihta saanud. Ka Eestist Superangeli, United Angelsi ja Trind VC meeste varasemad tulevused jätavad Buffeti ja teised dinosaurused mõtlema, et mis nüüd juhtus. Börsi aktiivsed varahaldurid ja börsilt tootluse otsimine on nende meeste tootluse kõrval paraolümpia ja ajaloomuuseum, teoralli ja taarakorjamine, värvi kuivamine, tahavaate peegli järgi ralli sõitmine.

Ja siis veel nii vanad hitid kui uued bangerid: Ries “Lean Startup,” Thiel: “Zero to One”, Maurya “Scaling Lean”, Moore: “Crossing the Chasm” aitavad oluliselt paremini valdkonnast aru saada.

Mis on kokkuvõttes oluline?

Lühidalt võlusõnadeks järgmise Transferwise’i leidmisel on nutikas, sügavate valdkonna teadmistega ja visa tiim, suurele ja olulisele probleemile hea lahenduse edukalt pakkumine ning õige ajastus.

Viimane on ülitähtis, näiteks enne Youtube’t oli videosaite kõvasti, tol hetkel andmeedastuse kiirus kasvas ja salvestuse hind alanes piisavalt, et hakkasid suured võitjad tekkima, enne Uberit püüti ka sama probleemi iga nurga alt lahendada, aga siis nutitelod hakkasid levima kiirelt ja sai GPSiga lahendada probleemi, Instagramile eelnes samuti kümneid kui mitte sadu pildisaite, aga taas nutitelode levik ja areng ning fototöötluse lihtsustumine võimaldasid inimestel edevust, igavust ja nutisõltuvust uuel moel, võib-olla senisest tiba paremini rahuldama hakata.

Ükssarvikute taltsutamine on niisiis täiesti õpitav oskus ja õnneks ei olda kadedad enda teadmiste jagamisel. Börs on vanadekodu, punt väljasuremissündmust ootavaid dinosauruseid. Tõeline tootlus ja jõukus on juba rohkem kui viimased kümme aastat tehnoloogiaga koju toodud ja tuuakse edaspidi.

Tasub osata seda enda kasuks tööle panna. Punt kahtlusaluseid, kes võiks nii 3-7 aasta pärast ükssarvikuteks saada sai ka enda 28.05. postituses Geeniuses üles loetletud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.