Madis Müür: kuidas ma eelmisel aastal investeerimisega üle veerand miljoni euro kasumit teenisin

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Madis Müür on tehnoloogiainvestor, Rahaasjade blogi asutaja ja üks Eesti edukamaid pokkerimängijaid.

Minu lähenemine nii erialaselt kui investeerimisel on olnud, et teeni nii palju pappi, et raske on kokku lugeda. Üldiselt sellise kohaliku ühemehe bändi skaalal ongi see õnnestunud. Õnneks mitte seetõttu, et ma arvutamises väga kehv oleks ja ei oskaks seda mõne tuhande piires teha, vaid ongi head tulemused tulnud.

Hakkan vaikselt investeerimisele pihta saama ja eelmine aasta esimest korda rohkem kui kahekordistasin enda portfelli, esimene kolmekohaline aastatootlus on olemas ning ka kasumit tuli üle veerand miljoni. Aitab ära elada, aga mis elu see on, onju? Rahapakkidest suusarada veel ei ehita ja kontod veel täis ei ole nagu eestlane nädalavahetusel peale südaööd!

Eesti väikeinvestor saab startuppidele hästi ligi

Startuppidega on ajalooliselt kogenumatel ingelinvestoritel olnud 22-27% kanti tootlus erinevate uuringute järgi ja paljude kogemus näitab, et väiksel turul võib see isegi kõrgem olla. Minul viimasel kolmel aastal pole alla 30% olnud, palju kõrgem hoopis.

Erinevalt üldlevinud vääradest müütidest, saab Eestis väga headele startuppidele ligi ja seda ka väikeinvestor mugavalt enda kodust.

Näiteks on saanud Funderbeamis investeerida tippfondide ja kohalike kogenuimate inglite kõrval juba kolme ettevõttesse: LeapIn on teinud vähem kui 1,5 aastaga ligi 400% tootlust, Funderbeam ligi 200% paari aastaga ja Upsteam alles kaasas rahastust, aga ka nemad on kenasti üleval. Samuti väga asjalik Ampler Bikes on 250% üleval 1,5 aastaga ja nemad koos Cleveroniga ongi mul põhilise tootluse koju toonud viimasel ajal.

Lisaks nendele positioonidele on mul veel umbes 17 000 euro eest Siidrikoda viimase rahastusvooru hinnaga, soetushinnas 5500 euro eest Belief energiavett, 1000 euro eest Nudist Peenjoogivabrikut, 5000 euro eest Fractoryt ja 180 000 euro eest Cleveroni, kui võtta viimasel hinnatasemeks see koht, kust mul ei õnnestunud enam juurde osta, sest keegi ei müünud.

Vaadates põhilisi näitajaid ja võrreldes neid nt Pipedrive’i ja Starshipi tehingutega on see päris konservatiivne hinnang. Lisaks veel igasugust kraami vanemast ajast, mis on pigem elavad surnud või juba kõhud ülevalpool, hindaks lihtsuse ja laiskuse mõttes nende väärtuse 0 peale. Nii on ka rõõmsam meel, kui mõni neist elumärki näitab juhuslikult.

Kokkuvõtteks siis võiks portfelli väärtus olla 392 000 eurot Funderbeamis + 208 000 eurot mujal ehk umbes-täpselt 600 000 eurot. Võrdluseks, eelmise aasta alguse seisuga oli portfell kusagil 225 000 – 250 000 euro kandis ja olen selle pealt ka korteri sissemakse teinud.

Tuleb nii välja, et olen möödunud aastal saanud üle 140-150% tootlust ja portfelli väärtus on kasvanud üle 350 000 euro võrra. Mu portfell kasvas rohkem kui Investor Toomase portfell kokku on, kuigi alustasin madalamalt tasemelt. Raskel ajal abiks ikka.

Cleveron

Cleveron on väga muljetavaldava kasvu viimastel aastatel teinud ja see on ka jätkumas. Käesoleva aasta kolmandas kvartalis tehti maksuameti andmetel 15,5 miljonit eurot käivet. Võrreldes eelmise aasta 3,3 miljoniga on see enam kui neljakordne tõus. Aasta peale tundub käive tulevat ligi 50 miljonit eurot, võrreldes eelmise aasta 11 miljoniga.

Tooted arenevad, kliente lisandub, suurem tehas sai valmis oktoobris. Uuel aastal tasub silma peal hoida, siit on midagi rahvusvahelisel tasemel võimsat välja arenemas. Vaadates nii käivet kui käibe kasvukiirust, siis tegu ongi ühe parima Eesti tehnoloogiaettevõttega. Ainult Taxify pakub konkurentsi, Superangeli + maksuameti andmetel. Järelikult minu arvestuslik 1000 eurone aktsiahind ja 254 miljoni euro kandis ettevõtte väärtus on pigem konservatiivsed, kohalike suuremate rahastusvoorudega võrreldes samuti.

Ampler

Ampler tegi eelmisel aastal 2,65 miljonit eurot käivet – taas võimas 150% kasv! Kaks aastat tagasi oli käive kusagil 350 000 euro kandis, eelmisel aastal 1,08 miljonit. Käesolevaks aastaks ollakse oluliselt paremini valmis, toodetakse ette ja ooteaeg on vähenenud kliendile 5-6 nädala pealt 1 nädalale. Pood on Berliinis avatud, tiim on kasvanud juba 27 inimeseni ja toimetatakse ka näiteks UK ja Hollandi turgudel. Ise ootan sel aastal üle 5 miljoni euro käivet ja ei imestaks kui tippajal aprillis-mais ka üle milli suudetaks kuukäivet teha. Ise sõidan jätkuvalt ka talvel igapäevaselt ja väga mõnus on, pooleldi lumelauaga driftimine, pooleldi rattasõit…

Siidrikoda

Siidrikojal aitasin rahastust tõsta. Uue tehase ehitusleping on sõlmitud ja praeguseks mingisugused ettevalmistustööd peaks käima juba. Ägedad uued rabarberipõhised tooted tulid välja ja siidrid on juba ka Aasiasse jõudnud. Ootan juba Siidrikoja suviseid üritusi, kindlasti käin 1-2 korda taas läbi sealt, väga mõnus Eesti variant veinimõisast on neil seal arenemas.

UpSteam

UpSteam areneb meeletult, neil on Eesti parimad nõuandjad pundis (Superangel, Spring Capital, Heidi Kakko) ja kutid oskavad küsida nõu ka näiteks noorema Villigi (Markus Villig, Taxify asutaja ja juht. Toim.) ja ühe Eesti lubavaima startupi Veriffi tiimi käest. Äpp on arenemas ja läheb laivi märtsis. Tänu toote-turu klapi leidmisele ja klientide väga positiivsele tagasisidele on ka allapoole riskid piiratumad ja väiksema tõenäosusega, kusjuures head, väga head ja lotovõidu stsenaariumid tänu väga headele nõuandjatele jälle suuremad. Olen juurde võtnud.

Frank.ai

Frank.ai on paraku suurtes raskustes. Raha on otsas, tiimi on vähe järel, uued inimesed on küll silmapiiril ja õlekõrsi on, aga seis on jätkuvalt väga keeruline.

LeapIn

LeapIni teenus areneb kiirelt, nad said endale väga hea kogenud juhi Allan Martinsoni, ja kliente lisandub. Riik taob aastas e-residentsuse turundamise peale ligi miljon eurot ehk sisuliselt maksab nende turunduseelarvet kinni, väga mõnus on sellises pärituules purjetada. Turg on ka suur ja lai, praeguseks on maksvaid kliente ainult 2000 kandis ja  neid lisandub kiirelt. Digitaalseid nomaade ja väike-ettevõtjaid on maailmas sadu miljoneid, mingi hetk hakkab LeapIn ka teiste riikide põhiseid teenuseid pakkuma ja siis võiks käive uue kasvuhoo saada. Esimeses kvartalis toimub järgmine rahastusvoor. Vaadake ka LeapIni blogi Geeniuses ja Martinsoni intervjuud.

Eesti kasvuettevõtted on ülihea koht, kus investorina olla

Mina ussi kaevus ehk raha börsil leotada ei viitsi ja loota, et äkki seal luuavarrest pauk käiks ja mõni ettevõte vastu ootusi kasvama hakkaks. Räägime ikka päris kasvust, mitte värvi kuivamise tempost.

Börsi eelselt on kasvuettevõtetes meeletult võimalusi, hinnatasemed on siin väheste varase staadiumi investeeringute tõttu madalad. Kui startupid kaasasid kokku 350 miljoni euro kandis rahastust, siis Eesti üle 500 startupi kohta toimus avaliku andmebaasi kohaselt ainult 9 alla ühe miljonilist rahastusvooru. Varases staadiumis on meil tohutu rahastuse puudujääk!

Tootlus on ajalooliselt olnud varaklassidest parim, samas ettevõtted vägagi visad, läbi kukkumiste protsent on investeeringu saanud ettevõtetel üllatavalt madal. Millal viimati kuulsite mõnest üle miljoni kaasanud Eesti startupi feilimisest? Võrreldes raha kaasamistega on neid siin väga vähe. Ja kasvada siin osatakse: ükssarvikute arvukus miljoni elaniku kohta on meil maailma kõrgeim.

Öeldakse, et parim aeg investeerimiseks on siis, kui veri on tänavatel. Kasvuettevõtete kohta on börsi arvamusliidrid juba pronksiajast ja kivide leiutamisest saadik üritanud maalida pilti kui millesti väga riskantsest, lausa deemonlikust ja saatanlikust. Eestis on investoreid niigi ülivähe ja niimoodi need vähesedki kohalikud investorid on väära info pealt vaadanud, et mingi veresaun käib, hoiaks parem eemale. Ja see on väga kuradi häid võimalusi tekitanud neile käputäiele, kes sellest loitsimisest ja umbluust on vaevunud läbi närida. Hea meelega hoian ka algaval aastal kogu portfelli kasvuettevõtetes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.