Majanduskriis tabas naisi valusamalt kui mehi

Naised kannatavad ennekõike seetõttu, et töötavad kriisis kõige rohkem räsida saanud valdkondades. Foto: Shutterstock

Kuigi koroonaviirus mõjutab naiste ja meeste tervist ühtviisi, saavad pandeemiaga kaasnevast majanduskriisist suurema löögi naised, kes kaotavad töö suurema tõenäosega ja on viirusest tingitud sotsiaalsetest aspektidest mõjutatud kauem. 

Rahvusvahelise personalifirma Manpower uuringust ilmneb, et naised on pandeemiast rohkem mõjutatud eelkõige oma töövaldkonna tõttu. 

Valdavalt töötab turismi ja hotellinduse, toitlustuse ja meelelahutuse alal rohkem naisi kui mehi, samuti teevad naised sagedamini administreerivat tööd, mille järele on vajadus kollektiivide kodukontoritesse kolimise tõttu tuntavalt vähenenud. 

Samal ajal on tööjõunõudlus kasvanud näiteks IT-sektoris ja laonduses ning logistikas, kus traditsiooniliselt töötab rohkem mehi kui naisi. Lisaks selgub, et Euroopas ja Kesk-Aasias on oma töö sisuliselt kaotanud 25 protsenti eraettevõtjatest naisi, samal ajal kui meeste puhul on vastav osakaal 21 protsenti. 

USA-s on pea iga kolmas töötav ema tööst kas osaliselt või täielikult loobunud, et keskenduda koduõppele jäänud laste toetamisele. Sama suundumust on märgata ka mujal maailmas, kuigi vähem.

„Tööealistelt inimestelt küsiti ka seda, kas nad tahavad kodukontorist nö päris kontorisse naasta ja selgus, et seda ootab iga teine mees ja iga kolmas naine,“ märkis Manpower Eesti äriarendusjuht Kirke Altrov. 

„Põhjused on seejuures erinevad – kontoritööle naasta soovivad naised tahavad sellega tõmmata pigem selgemat piiri töö ja kodu vahele, samas kui mehed ootavad naasmiselt eelkõige sotsialiseerumisvõimalust ja pigem kolleegide tähelepanu ning tunnustust,“ ütles Altrov. 

Altrovi sõnul tuleb uuringust siiski selgelt välja, et nii naised kui mehed usuvad, et koroonapandeemia on töömaailma pöördumatult muutnud ning paindlikkust ja kodus töötamist on tulevikus varasemast palju rohkem ka siis, kui piirangud lubavad kontorisse naasta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.