Uudis

Maryliis Teinfeldt soovitab: 5 nullkulu toodet, mis su elu lihtsamaks teevad

Nullkulu elustiili viljelev Maryliis Teinfeldt selgitab, et zero waste lähenemine tugineb viiele põhimõttele: keeldu, vähenda, kasuta uuesti ja paranda, taaskäitle ning komposteeri.

1. Võrgust kott

Mul on ligemale kümme võrgust või tekstiilist kotti lahtise kauba ostmiseks. Ostan nendega puu- ja aedvilja, pähkleid, kuivatatud puuvilja, kondiitritooteid, maiustusi, teed, kohvi jms.

Kuna tegemist on korduvalt kasutatavate toodetega, jätan õhukesed kilekotid ja paberkotid koju toomata. Ühe lihtsa harjumuse tõttu jääb minu prügikast aastas keskmiselt 200 koti võrra tühjemaks.

Võrgust ja riidest kottide võlu seisneb selles, et nad on multifunktsionaalsed ja kergesti hooldavad. Näiteks reisil olles saan ma kottide kasutusideed muuta vastavalt vajadusele – vahel hoiustan nendes oma toitu, vahel söögiriistu vms. Riidest kotti on hõlbus kasutada, sest selle pesemine on lihtne, erinevalt kilekottidest. Pealegi on õhukeste kilekottide eluiga lühike.

2. Tahke šampoon

Üks kasvav roheline trend toodete puhul on see, et neis viiakse veesisaldus miinimumini. Suure osa toote ökoloogilisest jalajäljest kujundab transport, vee hulk toodetes aga kasvatab mahtu ning kaalu ja seeläbi suureneb kuluresurss transpordile.

Seda ilmestab hästi matkakoti pakkimine – palju kergema koti saab pakkida, kui kaasavõetavate toodetele saab matkal olles vee juurde segada, selmet vedelainet matka vältel seljas tassida.

Üks minu lemmikaspektidest ökotoodete puhul ongi see, et nad on palju praktilisemad kui tavatooted, peale selle, et nad on väiksema ökoloogilise jalajäljega.

Tahke šampoon on kui pisike seep, mida otse, või mille vahtu juustesse masseerides, saab kasutada kui tavalist šampooni.Foto: autor

Hea näide on tahke šampoon. See võtab vähe ruumi, kestab kaua ja on odavam. Lisaks saab tahket šampooni osta pakendivabalt. Reisil on tahke šampooniga eriti lihtne toimetada – selle saab lennuki käsipagasisse kaasa võtta, see on kerge ning väike.

Mu lemmikud on Diomina ja Tahpoon. Eestimaistest tegijatest pakub tahket šampooni ka Nurme.

3. Metallist toidukarp

Toidukarp on mul pea alati endaga kaasas. Kui oleksin kohvijooja, nimetaksin ehk termose enda üheks parimaks sõbraks. See-eest aga olen ma agar festivalisõber, tänavatoidu austaja ja väljas sööja.

Metallist toidukarp on nendeks puhkudeks imeline abimees, kui ma ühekordsetest nõudest lugu ei pea. Toidukarpi küsin ma endaga kaasa kooke-saiakesi, salateid ja kõike muud. Muide, kas teadsid, et mitmed toidupoed lubavad oma valmistoidu lettidest sinu enda kaasavõetud karpi toitu müüa? Kasuta julgelt seda lahendust!

4. Taskurätik

Taskurätik – ammu unustatud vana, kas pole? Peale selle, et see lihtne toode elimineerib minu vajaduse pidevalt uusi salvrätikupakke osta, on see parem nii keskkonnale kui ka sinu tervisele.

Taskurätikuid ei tasu ka karta nende hügieenilisuse osas. Regulaarse hooldamise ja õigete käitumisharjumuste puhul võivad nad isegi olla palju hügieenilisemad kui paberist salvrätikud.

Pealegi on paberist salvrätikud tundlikule ninale mitte kõige parem valik, sest tselluloosikiud imevad vedelikke kiiremini ja seega kuivatavad nahka ninal ja nina ümbruses. Taskurätikuga seda probleemi aga ei ole.

5. Klaaspurk

Mul on mitmeid lemmikuid klaaspurke – suuri, väikeseid, eriti madalaid ja laiu. Need pole minu jaoks pelgalt anumad moosi hoiustamiseks vaid hoopiski mugavad lahendused eri sorti toimetuste jaoks.

Klaaspurkidesse pakin ma toitu kooli või tööle kaasa, joon neist kuuma teed või serveerin külalistele magustoite.

Purkidesse teen ma ka õliküünlaid (küünlaid ma enam ei osta ja nende asemel ma hoopiski teen omale rapsiõli baasil küünlaid) ning hetkel on kapis ühes purgis õlipastellid.

Purki ostetud müsli lahtise kauba letist.Foto: autor

Muidugi leiavad purgid kasutust minu kuivainekapis, kus neil on hoiustamise funktsioon. Klaaspurgid on igati toredad ja ilma nendeta ma kindlasti mitte ei saaks.

Kõige meelepärasem purk, mis mul tihtilugu kaasas on, on keskmise suurusega ja ühtlaselt suure avausega. Tolle puhul on hea just see, et seda on hõlbus puhastada kui ka väljanägemine on sel tassi ja purgi vahepealne.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses