Uudis

Metsaomanikud kurdavad ebaõiglase hüvitise üle ja tahavad maadevahetuse taastada

Metsaomanikud, kellele kuulub looduskaitsealune mets, ei saa seda raiuda, aga riigi makstav hüvitis on nende hinanngul liiga väike.Foto: Shutterstock

Eesti Erametsaliit saatis riigikogu keskkonnakomisjonile ettepaneku maadevahetuse võimaluse taastamiseks.

Liidu hinnangul on otstarbekas kõrge loodusväärtusega maid vahetada analoogselt teiste riigile vajalike maade vahetamisega, näiteks Rail Baltica trassile jäävate maade omandamisel.

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimehele Yoko Alenderile saadetud kirjas juhib Eesti Erametsaliidu tegevjuht Andres Talijärv tähelepanu ebaõiglasele kompensatsioonimehhanismile, mida riik looduskaitsealuste maade omanikele rangete majandamispiirangute korral pakub. 

Kui sihtkaitsevööndisse jäävate metsade majandamata jätmise eest makstakse Natura hüvitist 110 eurot hektari kohta aastas, siis rangete majandamispiirangutega piiranguvööndites väljaspool Naturat asuvate metsade eest kompensatsiooni ei maksta, märgib liit. 

Lepituseks pakutakse maamaksu 50-protsendilist vähendamist, mis teeb kaks-kolm eurot hektari kohta aastas. Maaomanikel on võimalus ka valmiv või küpseks saanud mets riigile müüa, kuid rakendatav ostuhinna arvutamise metoodika ei arvesta turuhinda. Liidu teatel seab ka hiljutine halduskohtu otsus kahtluse alla senise kõrge loodusväärtusega maade riigile omandamise põhiseaduspärasuse. 

Et mitte süvendada looduskaitseliste piirangutega koormatud kinnistute omanike rahuolematust, tegi Eesti Erametsaliit ettepaneku taastada maadevahetuse võimalus. Nii saaks metsaomanikud oma traditsioonilist eluviisi maal jätkata.

Erametsaliidu hinnangul on otstarbekas kõrge loodusväärtusega maid vahetada analoogselt riigile muudel põhjustel vajalike maade vahetamisega ehk ümberkruntimise käigus. Sellisel kujul toimib maadevahetus ka praegu, näiteks Rail Baltica trassile jäävate maade omandamiseks. Samasugust võimalust soovivad ka looduskaitsealuste maade omanikud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.