Millal elektrikatkestuse ja kahjude eest hüvitist saab?

Pühade ajal toimivad maksed tavapärasest aeglasemalt, aga välkmaksed päästavad päeva.Foto: Pixabay

Pühapäevane torm räsis Eestit kõvasti ning jättis suure hulga majapidamisi elektrita. Sestap on paslik küsida – kas see tähendab ka õigust hüvitisele?

Elektrilevi on kohustatud rikkest põhjustatud katkestuse kõrvaldama 12 tunni jooksul suveajal ehk aprillist septembri lõpuni ja 16 tunni jooksul talveajal ehk oktoobrist märtsi lõpuni.

Kompensatsiooni – võrgutasu proportsionaalset vähendamist – saab kolmel juhul:

  • kui katkestuse kõrvaldamine ületas kvaliteedinõuetes sätestatud kestuse kuni 48 tundi;
  • kui katkestuse kõrvaldamine ületas kvaliteedinõuetes sätestatud kestuse 48–96 tundi;
  • kui katkestuse kõrvaldamine ületas kvaliteedinõuetes sätestatud kestuse rohkem kui 96 tundi.

Nii pikki katkestusi tuleb ette küllaltki harva ning on ebatõenäoline, et tormi järel eriti palju majapidamisi nii pikaks ajaks elektrita jääb. Kui see juhtub, siis Elektrilevi kodulehe järgi ei ole allahindluse saamiseks eraldi avaldust esitada vaja ning arveldus kajastub hiljemalt ülejärgmise kuu arvel.

Mis juhtub, kui elektriseade kahju saab?

On võimalik, et järsu elektrikatkestuse järel saab kahju mõni võrku ühendatud seade. Siin tuleb aga arvestada, et kõik elektrivõrgust tingitud, näiteks vääramatu jõu põhjustatud kahjud, ei pruugi kompensatsiooni kaasa tuua.

“Kahjude hüvitamine sõltub konkreetsetest juhtumitest. Üldjuhul need kahjud ja katkestused, mis tekivad meist sõltumatult, näiteks tormi tõttu, ei kuulu reeglina hüvitamisele,” ütles Elektrilevi kommunikatsioonijuht Peeter Liik.

Kui Elektrilevi põhjustatud või Elektrilevi kontrollitavast sündmusest elektrivõrgus tekib varale kahju, saab kahjunõude avalduse esitada Elektrilevi kodulehel.

Mis juhtub, kui pinge pole õige?

Kui päevakajaline tormikahju korraks kõrvale jätta, on ka teisi olukordi, kus tarbija hüvitist võib saada. Üks seesugune olukord on näiteks nõuetele mittevastava pinge esinemine tarbimiskohas.

Pinge kõikumisega seotud probleeme esineb pikkade madalpingeliinide toitel olevates majapidamistes, selgitab Elektrilevi enda kodulehel.

Nõuetele mittevastav aeglane pinge kõikumine väljendub kõige sagedamini järgmiselt: lambipirnid ei põle täie võimsusega; lambipirnid vilguvad aeg-ajalt niisama või mõne kodumasina sisselülitamisel; kodumasinaid saab sisse lülitada ainult kordamööda; häired tekivad siis, kui mõni naaber lülitab sisse suurt võimsust nõudva seadme.

Kliendid, kelle tarbimiskohas on Elektrilevi tuvastanud nõuetele mittevastava pinge, saavad võrgutasult hinnasoodustust 80%.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.