MTA hoiatab: TikTokis levivad ebaseaduslikud loosid

TikTokis levivad ebaseaduslikud loosimängudFoto: Shutterstock

Maksu- ja tolliametile on viimasel ajal laekunud mitmeid vihjeid ebaseaduslike loosimängude kohta sotsiaalmeedias. Näiteks korraldab eraisik TikTokis auhinnamängu, kus müüakse raha või TikToki coinide eest loosipileteid, lubadusega loosida välja sõiduauto. Selline loosimine liigitub aga hasartmängu alla ning nõuab MTA luba.

Maksu- ja tolliameti hasartmängumaksu juhtivkonsultant Ranno Aednurme sõnul ei saa osaleja sellise loosimise puhul olla kindel, kas ja kui ausalt auhind välja loositakse. 

„Inimesed soetavad heas usus pileti, jäävad lootma, et loosiõnn naeratab, kuid rahast ollakse ilma ja lõpp tulemust ei tea keegi. Vastava loa puudumisel on selline tegevus keelatud ja keegi ei ole kindlaks teinud, kas loosimine toimub ausatel alustel,“ selgitas Aednurm.

MTAle on tulnud vihjeid erinevate mängude kohta, loose tehakse nii väikeseid kui ka suuri. Näiteks võib lubatud auhinnaks olla lõhnaõli, auto või kodumasin. Peibutatakse ka noori neile atraktiivsete auhindadega, näiteks on loosimisi, kus auhinnaks on kommikott. 

„Siinkohal peaks ka lapsevanemad olema valvsad, millele noored internetis raha kulutavad. Meeles tasuks pidada, et seaduse järgselt ei tohi alla 16-aastased lapsed üldse loteriid mängida,“ lisas Aednurm.

Auhinnamängude korraldamiseks on tarvis spetsiaalset luba

Sotsiaalmeedias korraldatavaid auhinnamänge käsitletakse kui loteriisid ning kui võidufond ületab 1000 euro, siis loteriid vastava loata korraldada ei tohi. Üle 1000 euro võidufondiga loteriide lubasid väljastatakse ainult juriidilisele isikule, kelle aktsiakapitali suurus on vähemalt 1 000 000 eurot ja kelle kõik aktsiad kuuluvad Eesti riigile. Selline luba on näiteks ASil Eesti Loto. Lisaks kontrollib MTA, kas loosimise mängureeglid on ausad ning kas loosimised toimuvad juhuslikkuse alusel.    

Siiski ei nõua kõik loteriid MTA luba. Kui võidufondi väärtus on alla 1000 euro ning seda ei korraldata sagedamini kui kord nädalas, siis hasartmänguseaduse nõudeid ei kohaldata. Küll aga tekib auhindade väljaandmisel tulumaksu maksustamise kohustus, sest isik teenib loosi korraldamise eest tulu. 

MTA paneb inimestele südamele olla igasuguste eraisikute poolt korraldatavate loosimiste puhul ettevaatlik. Isegi kui auhind välja loositakse, siis ebaseadusliku hasartmängu võidud kuuluvad tulumaksuga maksustamisele ning selliste võitude deklareerimise ja maksu tasumise kohustus kuulub loosi võitjale. 

Kahtluste ja küsimuste korral pöörduda hasart@emta.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.