Ohtlik õngitsuskiri tegi tartlase 5000 euro võrra vaesemaks. Kuidas kelmus ära tunda?

Raha.Reuters/Scanpix

Politsei ja piirivalveameti Lõuna prefektuurile laekus neljapäeval avaldus, mille kohaselt saadeti ühele tartlasele pangast kiri tagasimakse lingiga. Mees klikkis lingil ning sisestas leheküljele oma PIN-koodi ning avastas peale seda, et on sooritanud 4777-eurose makse võõrale välismaisele pangakontole. Politsei algatas juhtunu uurimiseks kriminaalmenetluse.

Politsei kinnitusel on tegemist SEB nime ja veebilehte jäljendava kelmusega, millega pätid eestlaste kontoandmeid ja/või raha püüavad varastada.

Kirjas öeldakse SEB nime alt, et kliendi makse on tagastatud ja täitma peab vormi, et makse ikkagi läbi läheks. Seejärel suunatakse inimene libalehele, mis näeb välja täpselt nagu SEB panga veebileht, kust saab ka sisse logida.

Kuidas ennast selle kelmuse vastu kaitsta? Esiteks tasub teada, et pank ei edasta kirja teel kunagi selliseid soove. Samuti tasub jälgida meiliaadressi, kust kiri tuleb: tihtipeale on seal panga nimi küll sees, aga meiliaadress näeb ise veider välja. Tihtilugu on ka saadetud kirjas kirjavead.

Kui oled aga libalehele jõudnud ja see tekitab kahtlusi, siis vaata lehe aadressi, mis on tavaliselt pika ja veidra ülesehitusega (nt lõpeb .ee asemel .com-iga või muud sarnast).

Juhul kui oled libakirja õnge langenud ja makse teinud, siis tasub kiiremas korras panga ja politseiga ühendust võtta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.