Uudis

Peagi aeguvad kümned tuhanded nõuded, aga kohtutäiturid üritavad sellega võidelda

Aprillis aeguvad kümned tuhanded nõuded.Foto: Pixabay

Aprillis aeguvad kümned tuhanded eraõiguslikud nõuded. Justiitsministeeriumi andmetel on aga kohtutäiturid asunud aegumise vastu võitlema, lõpetades eelmise täitemenetluse ning alustades uut.

Ministeeriumile teadaolevalt on mitmed kohtutäiturid aegumiste vältimiseks täitemenetlused sissenõudja avalduse alusel lõpetanud ning algatanud samade täitedokumentide alusel uusi täiteasju. Seejuures ei koostatud sissenõudjale kohtutäituri tasu otsust ega nõuta selle tasumist.

“Kahjuks on ministeeriumile teatavaks saanud asjaolu, mis meie hinnangul viitab katsele lõpetada peatselt aeguvad täitemenetlused sissenõudjalt selle eest tasu nõudmata, ehk kohtutäituri mittenõuetekohasele tegevusele,” rääkis justiitsminister Maris Lauri.

Kuigi senine regulatsioon ei välista võimalust täiteasi lõpetada ja algatada see samas nõudes uuesti enne 10 aasta möödumist kohtulahendi jõustumisest, tuleb ka sellisel puhul seaduses tulenevates nõuetest kinni pidada täies mahus.

See tähendab, et sissenõudjale tuleb koostada kohtutäituri tasu otsus ja see tasu ka võtta. “Hetkel aga on alust arvata, et seda ei ole kõikide täiteasjade puhul tehtud,” märkis Lauri. Ministeerium asus asja uurima ning kui selgub, et nõudeid on rikutud, võib täitureid ees oodata distsiplinaarmenetlus.

Nimelt näeb kohtutäituri seadus ette, et kui sissenõudja taotleb täitemenetluse lõpetamist enne nõude täielikku sissenõudmist ning kohtutäitur on nõude sissenõudmiseks teinud täitetoiminguid, maksab sissenõudja menetluse alustamise tasu ja pool menetluse põhitasust, arvestatuna sissenõudmata jäänud summalt.

Mis nõuded aeguvad ja mida võlgnik tegema peaks?

Käesoleva aasta aprillis saabub täitmise aegumistähtaeg hinnanguliselt kümnetele tuhandetele eraõiguslikele nõuetele, mille täitmist alustati enne 5. aprilli 2011. Praegu kehtiva seaduse järgi tuleks võlgnikul täitemenetluse lõpetamiseks sellisel juhul esitada hagi kohtusse ning tasuda ka 300 eurone riigilõiv.

Lahendamaks olukorda, kus nõuete aegumistähtajad võivad põhjustada kohtutele suurt lisakoormust, on justiitsministeerium ette valmistanud ning hetkel on riigikogu menetluses märtsi algul jõustuma plaanitud eelnõu, mis lihtsustab täitemenetluse lõpetamist.

Eelnõu võimaldab võlgnikul pöörduda avaldusega esmalt kohtutäituri poole ning juhul, kui sissenõudja ei vaidle täitemenetluse lõpetamisele vastu, on kohtutäituril õigus täitemenetlus täitmise aegumise tõttu lõpetada.

Kui sissenõudja vaidleb täitemenetluse lõpetamisele vastu, siis täitur menetlust ei lõpeta ja võlgnikul säilib õigus pöörduda kohtusse. Erinevalt praegu kehtivast seadusest lahendatakse edaspidi sellised asjad aga hagita menetluses, mis on kiirem, paindlikum ja soodsam.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.