Uudis

Selgus, kuidas hakkab toimima teise samba investeerimiskontole panemine

Jüri Ratas jätab raha pensionifondi alles.Foto: Scanpix

Valitsus otsustas, et inimestele, kes tahavad küll teise samba pensionit koguda, ent ei soovi raha hoida pensionifondis, luuakse eraldi pensioni investeerimiskonto, kus inimene saab ise enda sambaraha investeerida.

“Pensioni investeerimiskontole saab kanda oma seni teise pensionisambasse kogutud raha,”ütles peaminister Jüri Ratas ning lisas, et erinevalt tavalisest investeerimiskontost, saab spetsiaalselt teise samba jaoks loodud lahendusega lasta investeerimiskontole kanda ka teise pensionisamba jooksvaid makseid.

Kui pensionifondi puhul langetab investeerimisotsused pensionifondi valitseja, siis pensioni investeerimiskonto puhul saab seda teha koguja ise.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Raha üksnes teisest sambast

Uut pensioni investeerimiskontot saab sarnaselt tavalisele investeerimiskontole avada pangas ja sisuliselt on tegemist arveldusarvega, mis on eritunnuse abil eristatav muudest arveldusarvetest. Sinna saab laekuda raha üksnes teisest pensionisambast, muud raha inimene sinna kanda ei saa.

Kontole on võimalik kanda ka varem teise samba fondidesse kogutud raha ja liigutada omakorda raha tagasi pensionifondidesse. Kuna raha liikumine toimub teise samba sees, siis tulumaksu tasuda ei tule, nagu ei tule täna ka fondide vahetamise korral.

Igasugune pensioniraha liigutamine väljapoole pensioni investeerimiskontot või pensionifondi võrdub raha väljavõtmisega teisest sambast ja toob kaasa tulumaksu tasumise.

Pensioniikka jõudes on pensioni investeerimiskonto omanikul samad õigused ja võimalused, nagu neil, kes on kogunud raha pensionifondi.

Pensioniraha võib panna ka ühisrahastusse

Nii II samba fondide kui täna kasutuses oleva investeerimiskonto suhtes rakendatakse
investeerimispiiranguid. Senise investeerimiskonto süsteemi puhul võib üldiselt kontol hoida eri väärtpabereid ja muid finantsinstrumente.

Ka pensioni investeerimiskonto puhul saab esmajoones kasutada sama finantsvara loetelu, kuid sinna võib lisada ka muid jaeinvestorite hulgas levinud instrumente – näiteks erinevad ühisrahastusplatvormid laenude, kinnisvaraprojektide või ettevõtete rahastamiseks.

Oluline kriteerium on, kas ja kuidas on võimalik pensioni investeerimiskonto avanud pangal kontrollida, kas konto omanik suunab pensioniraha seadusega lubatud investeeringutesse ning kas investeeringust väljudes laekub raha pensioni investeerimiskontole tagasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.