Uudis

Soomlased tahavad Baltika välja osta sentide eest

Rõivatootja Baltika ǘlikonnad.Foto: LIIS TREIMANN / Scanpix

Hiljutise märkimise tulemusena rõivafirma Baltika ülekaalukalt suurimaks omanikuks saanud Soome fond tahab väikeaktsionärid üliväikese summa eest välja osta, aktsia on börsil täna juba enam kui kolmandiku jagu kukkunud.

Augusti alguses lõppenud emissiooniga kaasas Baltika 5 miljonit eurot, lastes selleks välja 50 miljonit uut aktsiat, märkimishinnaks 10 senti. Kuna enne oli rõivafirmal aktsiaid vaid 4 miljonit, tähendas see senistele omanikele, kes pakkumises ei osalenud, märkimisväärset osaluse lahjenemist.

Veidi hiljem selguski, et enamiku kapitalist andis Soome fond KJK Fund Sicav-SIF – ka varasem Baltika suuromanik -, mille osalus paisus 90 protsendi juurde. Nüüd on soomlased teinud Baltikale ka ülevõtupakkumise.

Pakkumist on oodatud juba augusti keskpaigast saati, näiteks 12. augustil tegi rõivafirma väärtpaber hiigelhüppe ning rebis hinna 64% üles, 38,5 sendini – ostjad ootasid ilmselt, et fondi pakkumine tuleb tugeva hinnalisaga.

Täna tegi KJK aga viimaks ametliku pakkumise ning neil spekulantidel on põhjust pettuda – selgus, et soomlased pakuvad aktsia eest hinda 10 senti ehk üritavad firma turult välja osta samalt tasemelt, kust toimus viimane märkimine.

Nüüdsetel väikeomanikel kindlasti põhjust rõõmustamiseks pole – nemad on enda aktsiad soetanud üldiselt märksa kõrgemalt hinnatasemelt. Näiteks 2019. aasta alguses maksis üks firma väärtpaber 16,4 senti, eelmise aasta alguses 26,4 senti, 2017. aasta alguses 28,3 senti.

Uudis on Baltika aktsiat hommikul börsil kõvasti räsinud – kui veel eile õhtul maksis rõivafirma väärtpaber 22,2 senti, siis kella 10:30 ajal oli hinnaks 14,2 senti ehk aktsia on langenud enam kui 36%.

Eesti investeerimiskogukonnas on samm tekitanud nördimust. “Kõigepealt Olympic ja nüüd Baltika, kas OMXT-l [Tallinna börsil – toim] ongi kombeks ülevõtupakkumiste asemel alavõtt? Odavamalt aktsionäridelt ettevõte välja pressida? Selline väikeinvestorite kohtlemine on okei Tallinnas?” küsis Facebookis näiteks investor Madis Müür. “Hea, et ammu väljas siinselt turukeselt olen.”

Ametlikult algab pakkumine homme ehk 3. septembril ja kestab kuni 2. oktoobri pärastlõunani. Iga aktsionär, kes soovib pakkumise vastu võtta ja talle kuuluvad Baltika aktsiaid müüa, peab pöörduma vastava väärtpaberikontori halduri poole ning esitama haldurile tehingukorralduse.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.