Uudis

Su postkasti võib jõuda tellimata hiinakeelne pakk seemneid. Tegu on täiesti üllatava petuskeemiga

Sellised müstilised seemned saadeti USA Marylandi osariigi inimestele.Foto: Reuters/Scanpix

Põllumajandusamet hoiatab maailmas leviva trendi eest, kus inimesed avastavad oma postkastist paki taimeseemnetega, mida tellitud pole.

Ühendriikides hakkasid kahtlased seemnepakid inimeste postkastidesse jõudma juulis. Peagi teatasid sarnastest juhtumitest ridamisi ka Euroopa riigid – Prantsusmaa, Saksamaa, Holland, Iirimaa, Suurbritannia.

“Põllumajandusametile ei ole seni jõudnud infot, et Eestis keegi selliseid pakke saanud oleks, aga välistada seda ei saa,” ütles ameti taimetervise ja aianduse osakonna juhataja Riina Koidumaa Geeniusele. Eesti ametkonna teavitus on seega ennetav ja hoiatav.

Teiste riikide juhtumite näitel on saadetised adresseeritud nimeliselt, tavaliselt on pakile märgitud kaubaks hoopis ehted või muu kaup – näiteks mänguasjad.

Pigem on saajate puhul tegu juhusliku valikuga, mitte aiapidajatega. “Hetkel meil täpsemad andmed selle kohta puuduvad,” ütleb Koidumaa siiski.

Välisriikide kogemus ütleb, et pakid on tihti hiinakeelsete kirjadega, edastajaks tihti China Post. Saajad pole seemneid tellinud, need lihtsalt saabuvad postkasti või postkontorisse, ilma mingi selgitusega.

Tegu võib olla e-poodide petuskeemiga

Miks peaks keegi midagi sellist üldse tegema? Täpselt ei tea seda keegi, välja käidud on mitmeid teooriaid. Üks levinumaid neist pakub välja, et tegu võib olla e-poodide petuskeemidega.

Täpsemalt on selle teooria järgi asi niinimetatud brushing-pettus, kus poepidaja tahab oma kaupade reitingut tõsta ning nähtavust suurendada.

Selleks saadetakse asjasse täiesti mittepuutuvale inimesele odav toode ning seejärel postitatakse saaja nimel – kes pärast reaalset saadetist on justkui tõestatud tellija – postiivseid arvustusi.

USA tarbijaõigustega tegeleva organisatsiooni Better Business Bureau Utah’ osariigi osakonna president Jane Krupp ütles, et see juhtum on üsna suvaline. “Ma pole vist kunagi varem seemnetest kuulnud,” ütles ta telekanalile KSTU.

“Esimene asi, mida teha, on Google’ist oma aadressi otsida ja vaadata, mis välja tuleb. /…/ Palju asju tuleb välja, kui sa oma aadressi Google’ist otsid. See on mõnikord päris hirmus.”

Mida teha, kui seemnepakk postkasti tuleb?

Põllumajandusameti osakonnajuhataja Riina Koidumaa paneb inimestele südametele, et nad seemneid mulda ei istutaks.

“Seemned võivad olla saastunud ohtlike taimekahjustajatega, kuna neid ei ole lähetaja riigis ametlike teenistuste poolt kontrollitud,” rääkis ta.

Põllumajandusamet palub, et neid sellistest juhtumitest teavitataks e-posti teel aadressil taimetervis@pma.agri.ee ja võimalusel saadetaks saadetisest foto.

Saabunud seemned tuleks ameti soovituse järgi põletades hävitada, sest muidu võivad need kujutada ohtu Eesti loodusele.

Kõik Eestisse kolmandatest riikidest saabuvad seemned peavad piiril läbima taimetervise kontrolli ja neil peab kaasas olema fütosanitaarsertifikaat. Teadaolevalt hiinakeelses pakis seemnetel neid pole.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.