Uudis

Tanel Padar: pärast Eurovisioni võitu olid näpud põhjas

Intervjuus Victor Villigule ütles muusik Tanel Padar, et asutas oma ettevõtted tuleviku ehitamiseks, mitte arvete maksmiseks.Foto: kuvatõmmis / YouTube

Noortele suunatud veebikonverentsil „Kas raha annab vabaduse?“ rääkisid oma suhtest rahaga muusikud, ettevõtjad ja investorid.

Intervjuus ürituse moderaatorile Victoria Villigule rääkis muusik Tanel Padar, et kõige rohkem olid tal näpud põhjas pärast Eurivisiooni võitu. „Mõnda aega ei kutsutud mind enam esinema, sest kõik arvasid, et ei jaksa nii suure staari esinemist kinni maksta,“ rääkis Padar. 

Padar ütles eelmisel nädalal Eesti Pangaliidu korraldatud konverentsil, et osanuks ta investeerida juba 90ndate algusest, poleks tal olnud mahti konverentsil osaleda, sest lebanuks kuskil, varbad liivas. 

Padar on oma ettevõtted loonud selleks, et tulevikku ehitada, mitte selleks, et arveid maksta. „Ei tohi segamini ajada enda ja ettevõtte rahakotti, nii tekivad ka säästud, et ebastabiilsemaid aegu üle elada,“ rääkis Padar videointervjuus.

Kui teed tööd südamega, tuleb ka raha

Startupperitest vennad Joan ja Kristjan Kangro kõnelesid oma teest ettevõtjatena. Kristjan Kangro rõhutas, et  hästi tähtis on üles leida see valdkond, mis päriselt huvitab. 

„Sageli valitakse eriala ühiskondliku maine järgi – advokaadid, arstid ja muu selline,“ ütles ta. „Aga võib olla oleksite palju õnnelikumad hoopis luuletajana? Jätke ala valides rahaline aspekt kõrvale. Kui olete oma ala spetsialistid, siis küll see raha ka tuleb.“

Vennad leidsid, et ettevõtjana läheb vaja nii sihikindlust, loomingulisust kui paindlikkust. „Aga tohutult tuleb ka tööd teha,“ rõhutas Joan. Vaata vendade jutuajamist ettevõtjaks saamisest siit.  

Hakka kohe investeerima!

Ürituse teises paneelis rääkisid investorid Kristi Saare, Jaak Roosaare ja Viljar Arakas, kuidas nemad investeerimiseni jõudsid. 

Kui Roosaare oli investeerimishuviline juba gümnaasiumis, siis Saare arvas noorena, et investoriteks saavad vaid inimesed, kel on väga palju raha. Arakas läks küll kooli kõrvalt täiskohaga tööle, ent kulutas palgast esialgu kolm neljandikku autoliisingule. 

Kõik kolm rõhutasid, et investeerimisega tuleks alustada võimalikult vara ja selleks pole vaja palju raha. Roosaare tõi välja, et kui üks maailma varakamaid investoreid Warren Buffett oleks alustanud alles 30-aastaselt, oleks tal tänaseks pea 100 miljardi dollari asemel sama tootluse juures vaid 11 miljonit dollarit. 

Kristi Saare lisas, et ei ole tark hakata investeerima alles siis, kui sissetulek kasvab. „Kui palk kasvab, on väga lihtne lisanduv raha ära kulutada,“ ütles Saare. „Hindamatu harjumus on see, et panen alati natuke raha kõrvale, kasvõi taskurahast.“ 

Viljar Arakas lõpetas vestluse mõttega, et noored ei keskenduks raha teenimisele, vaid väärtuse loomisele. „Kui suudate kellegi jaoks väärtust luua, olgu palgatööl või ettevõtjana ning milleski tõesti heaks saada, siis küll see suur raha ka tuleb,“ rääkis ta.

Kõik veebikonverentsi “Kas raha annab vabaduse?” videod leiab siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.