Tartu ühikate üür on nüüd kallim, aga hinna sees on ka kommunaalid

Ühed odavamad toad on Tartus Nooruse 7 ühiselamus.Foto: Scanpix/Postimees/Margus Ansu

Tartu ülikooli ühiselamuid haldav Tartu Üliõpilasküla läks alates juulist üle uuele fikseeritud hinnasüsteemile.

Juunis anti ühiselamutes pinda üürivatele tudengitele teada, et edaspidi toimub hinnastamine samamoodi kui mitmes Põhjamaade ülikoolides ning ka Tallinna Tehnikaülikoolis – hind on fikseeritud ning sisaldab ka kommunaale. Makse on aasta läbi sama suur.

Uus hind on arvutatud iga maja kohta eraldi ning sisaldab elektrienergiat, sooja ja külma vett, kütet ja selvepesulat, rääkis üliõpilasküla majutus- ja turundusjuht Liina Kuusik Geeniusele. Aluseks võetakse maja kolme aasta keskmine tarbimine.

Lisaks veele ja elektrile on hinna sees nüüd üks oluline lisahüve – pesumasina kasutamine, mis varasemalt maksis 2 eurot iga korra eest.

Kõige kallim majutusvariant Tartu ülikooli ühikates on uue korra järgi ühekohaline stuudiokorter Pepleri 14 ühiselamus, mis maksab 300 eurot kuus. Samas ühikas maksab kahekohaline kortertüüpi tuba näiteks 223 eurot.

Peamiselt välistudengite majutuspaigana tuntud Raatuse 22 ühiselamus maksab näiteks ühekohaline tuba 154 eurot, kahekohaline tuba 214 eurot kuus.

Kõige odavam majutusvariant on aga Nooruse 7 või Narva 89 üliõpilaselamus, kus üks koht kahekohalisest toast maksab 55 eurot.

Hinnatõus või mitte?

Et vältida varjatud hinnatõusu, võeti iga maja kohta eraldi ette viimase kolme aasta keskmine tarbimine, anti tudengitele teada.

Näiteks Nooruse 7 elamus on nüüd renoveerimata kahekohalise toa ehk veidi ruumikama pind 110 eurot. Sellise toa keskmised üüriarved olid varasemalt talvekuudel 120 kuni 140 eurot ja suvekuudel 80 kuni 100 eurot, tõi Kuusik esile.

Näib, et üldiselt hinnad väga ei tõuse, aga väiksema tarbimisega inimesed, kes ehk ühiselamus päris igapäevaselt ei elagi, võivad hakata veidi rohkem maksma. Geeniuse poole pöördus näiteks üks tudeng, kes üürib Nooruse 7 ühiselamus väiksemat, samuti renoveerimata tuba, mille eest tuleb välja käia nüüd 96 eurot kuus.

Varem oli üür ise 50 eurot. Kommunaalide ja pesupesemisega koos oli hind viimati maikuus näiteks 75 eurot. Jaanuaris oli hind küll 100 euro lähedal, ent veebruarist aprillini 90 euro kanti või pisut alla selle. Eeldades, et tarbimine jätkub umbes samamoodi, on uus hind tema jaoks seega pisut kõrgem.

Näiteks renoveerimata majades – kus kütta tuleb tihti palju – suuremates tubades elavad inimesed võivad aga rahaliselt uuest hinnastamispoliitikast hoopis võita ning hakata vähem maksma.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.