Uudis

Teeme selgeks: kui kiiresti liiguvad pankadevahelised maksed?

Välkmaksed liiguvad sekunditega.Foto: Canva

Pankadevaheliste maksetega tekib alati küsimus: millal see saaja kontole laekub? Teinekord on ooteaeg pikk, teinekord jõuab makse kohale sekundiga. Millest need erinevused tulevad ja millal siis maksed ikkagi liiguvad?

Maksete edastamise kiirus sõltub peamiselt pankadest ja pankade omavahelistest lepingutest. Üldiselt jõuavad kõik maksed Eesti pankades kohale samal päeval, kui need on tehtud enne kella 16.30. Olenevalt pangast võib see aeg ka veidi varieeruda.

Maksed, mis on tehtud õhtul, nädalavahetusel või riigipühadel, jõuavad saaja kontole tavaliselt järgmise päeva hommikul kella 8.45 ja 10.00 vahel.

Pangasisesed maksed jõuavad maksja kontolt saaja kontole kohe. Nende puhul aeg ei loe, olgu tegemist hilisõhtu või nädalavahetusega.

Enamik pankasid liigutab makseid ühel ja samal ajal, kuid sõltuvalt pangast võivad süsteemid veidi siiski erineda.

Välkmakse

Välkmakse on makse, mis jõuab saajani kohe — ka siis, kui tegu on erinevate pankadega. Tänase seisuga pakuvad Eestis välkmakset LHV, SEB, Swedbank, Coop Pank ja Citadele. Välkmakseid teevad omavahel need SEPA (Single Euro Payment Area) piirkonna pangad, kes on liitunud välkmaksete arveldussüsteemiga.

Seega on võimalik välkmakseid teha ka teistesse Euroopa pankadesse. Välkmakse võimaluse olemasolu saab kontrollida maksja pangas.Süsteemiga liitunud pankade nimekirja leiab Eba Clearing kodulehelt.

Makseid on erinevaid

Enamik makseid tehakse tavamakse vormis ja selliselt, et see liiguks kohe saajani. Makseid saab ka ette valmistada ja hiljem teha. Võimalusi on mitmeid. Erinevate maksete ja maksetingimustega saate tutvuda pankade kodulehtedel või nende klienditoest.

Siin on nimekiri kõigist Eesti pankadest ja lingid nende kodulehtedele, kus leiab maksete info või saab abi klienditoelt:

AS Inbank

AS LHV Pank

AS SEB Pank

AS TBB pank

Bigbank AS

Coop Pank

AS Holm Bank

AS Luminor Bank

AS Swedbank AS

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.