Uudis

Tööinspektsioon tuletab meelde, kuidas lühendatud tööpäev ametlikult välja näeb

Pühadeaeg on kõigile mõeldud vabaks ja täna on 3 tunni võrra lühendatud tööpäev.Foto: Canva

Tööinspektsioon tuletab meelde, et tööpäeva lühendamine riigipühade eel ehk 23. ja 31. detsembril on kohustuslik kõigile tööandjatele ning kõikide töötajate tööpäeva tuleb lühendada kolme tunni võrra.

Tööpäeva lühendamine ei sõltu seejuures tööpäeva kestusest. Näiteks kui inimene töötab osaajaga ainult kolm tundi päevas, ei pea ta riigipüha eelsel päeval tööle tulema, teatas inspektsioon. 

Kui tööandja majandustegevus ei võimalda tööpäeva lühendada, tuleb saavutada töötajaga kokkulepe töötamiseks pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja on sellega nõus, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas 1,5-kordselt. 

24., 25., 26. detsember ning 1. jaanuar on riigipühad, mis on reeglina töötajate jaoks vabad päevad. Tööinspektsioon rõhutab, et riigipühal töötatud tundide eest tuleb töötajale maksta kahekordset töötasu sõltumata sellest, kas talle makstakse töötasu kuu- või tunnitasuna, ta töötab tavapärase või summeeritud tööajaarvestuse alusel.

Kui töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb hüvitada riigipühal tehtavad tunnid. Ülejäänud sama vahetuse töötunnid, mis langevad riigipühale eelnevale või järgnevale päevale tasustatakse aga tavalises korras.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.