Trumpi kurikuulsad kaitsetollid: kodune internetiruuter ja digiboks lähevad ameeriklastele kallimaks. Kas ka meil Eestis?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
USAs lähevad ruuterid ja digiboksid tänu Trumpi tariifidele kallimaks.

Ameerika tarbijad peavad arvestama, et nende koduinterneti seadmete hinnad kasvavad edaspidi kaitsetollide tõttu. Millist mõju omab sealne hinnatõus Eestile, pole veel selge.

Kui näiteks iPhone’i tootja Apple ja mõned teised glamuursemate tehnikavidinate tootjad esialgu suures osas pääsesid USA poolt Hiinale kehtestatud kaitsetollide mõjust, siis palju tavalisem tehnika, mis sind kodust internetti aitab, läks maksu alla.

Nimelt mõjutab impordimaks otseselt USA ettevõtteid, mis toodavad tavalisi interneti ruutereid ja telekavaatamiseks vajalikke digibokse. Tegemist on suurte üleilmse haardega ettevõtetega ja loomulikult kasutame nende toodangut ka Eestis.

Probleem selliste suurte tehnikatootjate jaoks seoses kaitsetollidega on see, et nad toodavad Aasias ehk suures osas Hiinas. Ja see ongi omakorda USA presidendi Donald Trumpi mure – ta tahab, et ettevõtted toodaksid ja looksid töökohti USAs. Nii peavad uue maksuga arvestama sellised suurfirmad, nagu Arris International, Netgear, D-Link ja teised.

“Me tegutseme, eeldades, et kümned miljonid seadmed, mis toovad inimestele koju kiire interneti, on tariifidest mõjutatud,” ütles Arrise asepresident Jim Brennan Reutersile.

Liiga vara öelda, mis juhtub

Arrise tehnikat jagab oma klientidele näiteks Telia. Telia kommunikatsioonijuht Raigo Neudorf ütles, et hetkel on veel vara öelda, mis juhtuma hakkab.

“Palju sõltub sellest, kuidas tootjad asjale reageerivad,” ütles Neudorf.

Loomulikult ei saa olla kindel, kuhu kaupade hinnad tänu USA kaitsetollidele Euroopas ja Eestis liikuma hakkavad, kuid loota võib, et esialgu läheb odavamaks.

Ehk kui digiboksid ja ruuterid lähevad kaitsetollide tõttu maailma suurimal turul USAs kallimaks ja sinna müüakse vähem, võiks osa ülejäävast kaubast otsida väljapääsu maailma suuruselt teisele Euroopa turule. Ja see võiks omakorda hinnad alla tuua.

Teistpidi võivad suure turu koomale tõmbudes kukkuda ka tootmismahud ja hinnad hoopis üles suunduda.

Kaitsetoll on maks, mida võetakse riiki sisse veetavalt kaubalt eesmärgiga anda eelis riigis endas toodetavatele kaupadele. See tähendab, et USA poolt Hiinale kehtestatud tollid teevad kallimaks Hiinast imporditava kauba ja need kaubad muutuvad seeläbi USAs kallimaks.

Imporditollid puudutavad paljusid suuri USA ettevõtteid, kes tootmiskulude kokkuhoiu nimel oma tootmistegevuse Hiinasse on kolinud. Nüüd muutub nende tootmine. President Donalt Trumpi eesmärk ongi rohkem tööd USAsse tagasi tuua ja seeläbi kodumaal töökohti luua.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.