Uudis

Turismifirmad: kellelgi pole võimalik teha tagasimakseid ära jäävate reiside eest, sektor kukuks kokku

Turism.Foto: Shutterstock

Eesti Turismifirmade Liit nentis, et olukord sektoris on väga raske, nii sissetulev kui väljaminev turismisuund on sisuliselt lakanud eksisteerimast ning kui firmad peaks tagastama klientide ettemaksed, tähendaks see kogu sektori kokku kukkumist.

Liit märkis pöördumises peaminister Jüri Ratase poole, et Euroopa Liidu reisiettevõtjate katusorganisatsioon, kuhu kuulub ka Eesti liit, on üksmeelselt leidnud, et olukord vajab “kastist välja” lahendust.

“Kõigil on üks mure, kellelgi ei ole võimalik teha tagasimakseid ära jäänud ja ära jäävate reiside eest. Ettemaksete tagastamine tähendaks kogu sektori kokku kukkumist,” seisab turismifirmade liidu kirjas.

Seetõttu teevad firmad ettepaneku, et lepingute lõpetamise ja ettemaksude tagastamise asemel võiks lepingud võiks ajutiselt peatada ning nende täitmine edasi lükata eriolukorra järgsesse aega.

“Ettevõtjad säilitavad tarbijate ettemaksed, säilitatakse ettevõtlus, töökohad, maksulaekumised ning ka praegu kriisiajal oleks inimestel võimalus teha uusi helgemaid plaane tuleikku. Nimetatud erand saaks kehtida üksnes kõikidele lepingulistele olukordadele, mis puudutavad COVID-19 situatsioone,” lisas liit.

Veel palub liit, et need reisibürood ja reisiteenused, kes hangete järgi teenindavad avalikku sektorit, saaksid võimaluse ajatada riigiettevõtetele tehtavad tagasimaksed vähemalt aasta lõpuni.

Käive on kokku kuivanud

Kirjas toob Eesti Turismifirmade Liit ka esile, missugune on praegu olukord Eesti turismisektoris.

Turismieksport on liidu teatel sisuliselt lakanud eksisteerimast, perioodiks võib pidada liidu hinnangul minimaalselt kaks kuud, reaalslet kolm kuud. Käibed on praktiliselt 0 kuni 10 protsenti algsest planeeritust.

Ka väljamineval suunal on hangunud nii puhkuse- kui tööreisijaid teenindavate ettevõtete käive, enamikul on alles jäänud 0 kuni 10 protsenti algselt planeeritud mahtudest. Toimuvad massilised tühistamised nii lähiajale, kui ka sügisesse ja kaugemasse perioodi.

Praegusel hetkel võib optimist olles mingil määral taastumist loota juunist, kuid vähesel määral ning reaalsuses ei usu keegi, et enne sügist midagi liikuma hakkab, lisas liit. Nii rahvusvaheliste kui siseriiklike ürituste ärajäämine on täiesti seisanud selle valdkonnaga seotud ettevõtete töö.

Rahvusvahelised konverentsid, mis toimuvad konkreetse intervalliga ning roteeruvad, ei tule siia ka järgmisel aastal, rõhutatakse pöördumises veel.

Märksõnad: ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.