Uudis

Üha tõuseb: Eesti elaniku kohta kulub ravimitele mitusada eurot aastas

Apteel.Foto: Scanpix

Kulutused ravimitele ühe elaniku kohta on aasta-aastalt üha tõusnud, näitavad ravimiameti andmed. Üha ülespoole on liikunud ka summad, mida inimesed reaalselt igakuiselt maksavad.

Kokku oli mullu ravimite käive üld- ja haiglaapteekides 367 miljonit eurot ning kui see jagada Eesti elanike arvuga, selgub, et ühe elaniku kohta kulus ravimitele ligikaudu 278 eurot aastas, selgub ravimiameti 2018. aasta ülevaatest.

Kulutused on seejuures üha ülespoole liikunud – näiteks veel 2017. aastal kulus inimese kohta 259 eurot, näiteks 2009. aastal aga vaid 170 eurot.

Haigekassa panustab kolmveerandi

Meeles tuleb siiski pidada, et suure osa käibest annavad soodustusega retseptiravimid, mille hinnast osa korvab haigekassa. Soodustusega retseptiravimite maksumusest tasus patsient 2018. aastal keskmiselt 27% ja haigekassa 73%. Võrreldes varasemate aastatega on haigekassa osalus tõusnud.

Soodusretsepti keskmist maksumust mõjutab nii väljastatud soodusravimite kogus, hind kui ka konkreetse soodusravimi valik ehk kas kasutatakse sama toimeainega kallimaid või odavamaid ravimpreparaate, märkis ravimiamet. 2018. aastal oli soodusretsepti keskmine maksumus 23,26 eurot.

Siiski on igakuised otsesed kulutused ravimitele ühe elaniku kohta on viimastel aastatel pidevalt kasvanud, märkis ravimiamet. Eesti elanik ise kulutas 2018. aastal ravimitele ühes kuus keskmiselt 8,55 eurot, aastas ligi 103 eurot. Võrreldes 2017. aastaga suurenesid kulutused käsimüügiravimitele 7,8% ja retseptiravimitele 1%.

Apteekide käibest enamiku annab retseptiravim

Kui võtta ravimitele lisaks ka muu apteekides müüdav kaup apteegikosmeetikast toidulisanditeni, oli apteekide kogukäive mullu 502 miljonit eurot, sellest 391 miljonit eurot andsid üldapteegid ehk need, mida tavainimene üldjuhul külastab (seadus eristab veel haiglaapteeke ning veterinaarapteeke).

Üldapteekide käive kasvas seejuures 2018. aastal 2017. aastaga võrreldes 7,9%. Ravimite käive oli seejuures 286 miljonit eurot, kasvades 8,6%.

Enim müügitulu teenisid üldapteegid soodustustega retseptiravimite müügist, selles vallas tehti mullu käivet kokku 206 miljonit eurot. Käsimüügiravimite panus oli 60 miljonit ja soodustuseta retseptiravimitel 19 miljonit eurot.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.