Uudis

USA ja Hiina kaubandussõda võib Eesti ettevõttele anda ootamatult hea võimaluse

USA ja Hiina kaubandussõda kogub tuure juba aastaid ning nüüd on uueks tüliõunaks haruldased muldmetallid. Nimelt püüab USA leida viisi, kuidas lõpetada haruldaste muldmetallide ostmine Hiinast. Teadupärast kasutatakse neid keemilisi elemente tuumajaamades ja LED-tuledes ning väljaspool Hiinat on tähtsamaimks haruldaste muldmetallide tootjaks just Eesti.

NPM Silmet algusajaks võib pidada koguni aastat 1928, kui Sillamäel asutati põlevkivikeemiatehas. Täna kuulub 90 protsenti tehasest USA ettevõttele Molycorp Inc ja seepärast peaks olema tegemist just sobiva kohaga, kus USA tarbeks muldmetalle toota.

Ettevõtte jälgib kaubandussõda huviga

Ettevõtte finantsjuhi Andrei Katsuba sõnul jälgivad nad USA ja Hiina vahelist kaubandussõda küll terase pilguga, kuid hetkel sellel nende ärile kuigi suurt mõju ei ole.

“Meedias on sellel teemal küll väga palju räägitud, aga turud ei ole tegelikult sellele kuidagi reageerinud ning haruldaste muldmetallide hinnad on jäänud sinna, kus nad olid,” rääkis Katsuba ning lisas, et usub pigem turge kui kuulujutte.

Kuigi NLP Silmetist räägitakse kui suurest tegijast omas valdkonnas, on Katsuba selles osas oluliselt tagasihoidlikum.

“Oleme tegelikult üsna väike tootja, kogu maailma toodangust tuleb meilt vähem kui 3 protsenti talliumit ja umbes 0,5 protsenti nioobiumit,” selgitas ta. Just talliumi turuosa on NLP Silmetil täna kõige suurem.

Kui vaja, võib tootmist kasvatada

Kui aga peaks ikkagi juhtuma, et nõudlus haruldaste muldmetallide järele kasvab, on NLP Silmet valmis suurendama oma tootmist 20 protsendi jagu ning selleks on valmis ka nende tarnijad Venemaal ja Brasiilias.

Sestap on ettevõtte valmis ka kohe 25 inimest juurde palkama ning tööd leiavad nii spetsialistid kui liinitöölised. Värbamine käib, kui ainult oleks inimesi!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.