Uudis

Väikeettevõtjad kardavad, et pangad jätavad nad hätta

Uuringust nähtub, et pangad pööravad suuremat tähelepanu suurettevõtetele.Foto: Shutterstock

Ligi pooled väikeettevõtjad tunnevad, et pangad ei aita neil rahamurede korral lahendusi leida, selgus Holm Banki 300 Eesti mikroettevõtja seas tehtud küsitlusest.

Kuni 10 töötajaga ettevõtete seas läbi viidud uuringus väljendas kõigest 12 protsenti vastanutest usku, et pangad tulevad neile häda korral vastu. 47 protsenti vastanutest polnud nõus väitega, et pangad aitavad mikroettevõtetel murede korral lahendusi leida, ning ligi 41 protsenti ei osanud selles küsimuses seisukohta võtta.

Panga tegevjuhi Rauno Klettenbergi sõnul ilmestavad tulemused turu ebaproportsionaalsust: pangad kipuvad suunama energiat ennekõike säravamatele suurettevõtetele ning mikro- ja väikeettevõtted, kes on samuti olulised majanduskasvu hoogustajad, jäävad tahaplaanile.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Umbusku pankade suhtes peegeldasid ka mitmed teised vastused. Näiteks märkis valdav enamus, et pangad ei paku väikeettevõtetele piisavalt paindlikke tingimusi. Negatiivselt oldi meelestatud ka selle suhtes, kui suur on pankade valmisolek väikeettevõtetele üldse laenu anda ning kui mõistlik on pakutav intress.

Kõige suuremat pessimismi väljendasid Lõuna-Eesti ettevõtjad ning kõige positiivsemalt olid meelestatud ettevõtete esindajad Kesk-Eestis. 

Klettenbergi sõnul leidus siiski ka positiivset, mille osas mikroettevõtted panku tunnustasid. Nimelt nõustusid paljud vastajad väitega, et pangad toetavad ettevõtjaid laenuprotsessis professionaalse nõustamisega. “Minu silmis on see märk sellest, et nõustamine on ettevõtjatele vajalik, nad on saanud pangatöötajatelt häid soovitusi ja edasiviivat tagasisidet, mis on usaldusliku suhte ehitamisel ülimalt oluline,” tõdes Klettenberg.  

Pangajuhi hinnangul on asjatundlik nõustamine hädavajalik ettevõtetele, kes otsivad finantseerimisvõimalusi pandeemia tekitatud raskuste seljatamiseks. “Pankadel on kriisist taastumisel oluline roll, sest on palju sektoreid, kes vajavad praegusest majanduskasvust osasaamiseks ja elujõulisuse taastamiseks käivitavat rahasüsti. Uuringu tulemustest on aga näha, et pankade keskendumine traditsioonilise tegevusmudeliga suurtele firmadele on jätnud väikeettevõtted nõrka positsiooni,” lisas ta.

Klettenberg sõnul lähtub Holm arusaamast, et mikroettevõtted on väärtuslikud tööandjad ja neid võib vaadata kui Eesti majanduse olulisi alustalasid. Klettenberg tõi välja, et Holm plaanib oma väikeettevõtjatele suunatud laenutoodete hulka järgnevatel aastatel kasvatada, pannes oma tegevuses suurt rõhku personaalsele nõustamisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.